Yüksek irtifa olimpik yüzme havuzunda sona gelindi

Yüksek irtifa olimpik yüzme havuzunda sona gelindi
Yüksek irtifa olimpik yüzme havuzunda sona gelindi
- Erzurum'da 4 bin metrekare alan üzerine inşa edilen ve Türkiye'nin ilk yüksek irtifa kampı özelliği taşıyan yüzme havuzu, haziranda hizmete açılacak - Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Taşkesenligil: "Olimpiyatlara hazırlık projemizle yüzmede başarılı olacağımızı düşünüyorum. Buradan çok iyi sporcuların yetişeceğini düşünüyoruz"

ERZURUM (AA) - Erzurum'da 4 bin metrekare alan üzerine inşa edilen ve 10 kulvardan oluşan  Türkiye 'nin ilk yüksek irtifa kampı özelliği taşıyan olimpik yüzme havuzundaki çalışmaların yüzde 95'i tamamlandı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın, 2020 Olimpiyat Oyunları öncesinde 12 ili kapsayacak şekilde yürüttüğü çalışma kapsamında Erzurum'da inşa edilen olimpik yüzme havuzunda sona yaklaşıldı.

Palandöken ilçesindeki atlama kuleleri ve buz pateni salonlarının bulunduğu bölgeye yapılan yüksek irtifa olimpik yüzme havuzu inşaatının haziranda bitirilmesi hedefleniyor.

Dayanımlı beton ve çelik kullanılarak, mühendisler gözetiminde son teknoloji yardımıyla inşa edilen yüzme havuzunda, olimpiyatlarda yarışacak başarılı sporcuların yetişmesi amaçlanıyor.

Erzurum Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Fuat Taşkesenligil, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tam olimpik yüzme havuzunun yüzde 95'inin bittiğini ve 15 Nisan'dan itibaren inşaat sezonunun başlamasıyla son çalışmaların yapılacağını söyledi.

Derinliği 2 metre, uzunluğu 50 metre, genişliği 25 metre olan tam olimpik yüzme havuzunun bölgenin en büyük yüksek rakımlı havuzu olacağını vurgulayan Taşkesenligil, şunları kaydetti:

"Olimpiyatlara hazırlık projemizle yüzmede başarılı olacağımızı düşünüyorum. Buradan çok iyi sporcuların yetişeceğini düşünüyoruz. Erzurum'daki yüzme açığını, denizi olmayan kentte halkın yüzme ihtiyacını gidereceğiz. Bu havuzun maliyeti 7 milyon 300 bin lira . Gençlik ve Spor Bakanlığı'mızın destekleriyle bu olimpik havuz yapılıyor. İnşallah haziran ayının sonunda hizmete açılacak. Burası, Türkiye'nin en yüksek rakımlı spor kampüsü olacak."

Taşkesenligil, özellikle son yıllarda spor komplekslerinin bir arada olmasına özen gösterildiğini belirterek, Yenişehir semtinde atlama kuleleri, otel, buz pateni salonlarının bir arada olduğunu sözlerine ekledi.