Yurtta kış

Yurtta kış
Yurtta kış
- Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki kar yağışı ve tipi nedeniyle Erzurum, Ardahan, Kars, Ağrı ve Iğdır'da bin 483 köy ve mahalle yoluna ulaşım sağlanamıyor

ERZURUM (AA) - Erzurum, Kars, Ağrı, Iğdır ve Ardahan'da kar yağışı ve tipi nedeniyle bin 483 köy ve mahalle yolu ulaşıma kapandı.

Doğu Anadolu Bölgesi'nde kar yağışı ve tipi aralıklarla etkisini sürdürüyor. Kent merkezleriyle köylerinde görülen buzlanma, kar ve tipi yaşamı olumsuz etkiliyor.

Erzurum Büyükşehir Belediyesi'nden alınan bilgiye göre, kent genelinde kırsal kesimdeki mahalle ile bunlara bağlı kom olmak üzere toplam bin 206 yerleşim biriminin yoluna ulaşım sağlanamıyor. Toplam uzunluğu 5 bin 66 kilometre olan kapalı yolların yeniden ulaşıma açılması için karla mücadele çalışmaları aralıksız sürdürülüyor.

Belediyeden greyder, kepçe, dozer gibi 53 makinesiyle 150 kişilik personel, 19 ilçede, 53 noktada karla mücadele ve tuzlama çalışmaları yapıyor.

Yolu ulaşıma kapalı olan köylerde mahsur kalan hastalar da karla mücadele ve 112 Acil Servis ekiplerince, hastanelere ulaştırılıyor.

Iğdır'da da merkezde 2, Tuzluca ilçesinde ise 18 köy yolu ulaşıma kapandı. İl Özel İdaresi ekipleri, toplam 57 kilometrelik yolu ulaşıma açmak için çalışmalarına devam ediyor.

Ağrı'da 157, Kars'ta 75 ve Ardahan'da ise 25 köy yoluna kar ve tipi dolasıyla ulaşım sağlanamıyor.

Karayolları 12. Bölge Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, İkizdere-İspir, Akşar-Gaziler-Karaurgan, Sarıkamış-Karaurgan yol ayrımı, Erzurum-Çat-Konaklı Kayak Merkezi karayolları kar ve tipi nedeniyle ulaşıma kapandı.