Yurtta kış

Yurtta kış
Yurtta kış
- Erzurum'da son 24 saat içerisinde yolu ulaşıma kapalı olan köylerden 15'i doğum 23 hasta kurtarıldı - Kar yağışı ve tipi nedeniyle ulaşıma kapanan Ardahan-Şavşat karayolunu açma çalışmaları sürdürülüyor

ERZURUM/ARDAHAN (AA) - Erzurum'da kar yağışı ve tipi nedeniyle yolu ulaşıma kapanan köylerden son 24 saat içerisinde 15'i doğum 23 hasta kurtarılarak, hastanelere ulaştırıldı.

Doğu Anadolu Bölgesi'nde aralıklarla etkisini sürdüren kar yağışı ve tipi, yaşamı olumsuz etkiliyor. Kar, buzlanma ve tipi, ulaşımda aksamalara da neden oldu. Erzurum'da yolu ulaşıma kapanan kırsal kesimdeki bin 206 mahalleyle bunlara bağlı komları açma çalışmaları sürdürülüyor.

Erzurum Büyükşehir Belediyesi'nden 150 kişilik personel, söz konusu yolları yeniden ulaşıma açmak için karla mücadele ve buzlu yollarda tuzlama çalışması yapıyor. Belediye ekipleri, karla mücadele çalışmalarının yanı sıra köyde mahsur kalan hastalara da yardım elini uzatıyor.

Erzurum'da son 24 saat içerisinde yolu ulaşıma kapalı olan kırsal kesimlerdeki mahalle ve komlardan 15'i doğum, 2'si çocuk 23 hasta, Erzurum Valiliği Kriz Merkezi Başkanlığı koordinesinde, 112 Acil Servisi ile karla mücadele ekiplerince, paletli ambulans ve snowtrackla çeşitli hastanelere ulaştırıldı.

- Ardahan-Şavşat karayolunu açma çalışmaları

Bu arada, dün kar yağışı ve tipi nedeniyle ulaşıma kapanan Ardahan-Şavşat karayolunu açma çalışmaları aralıksız devam ediyor.

Karayolları 183. Şube Şefi Ümit Yıldırım, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mevcut yolların genelinde tipi ve buzlanma etkili olduğunu belirterek, karayollarını kullanacak sürücülerin mecbur kalmadıkça yola çıkmamaları gerektiğini söyledi.

Ardahan-Şavşat karayolunu açma çalışmalarının devam ettiğini anlatan Yıldırım, "Sürücülerin yola çıkmadan önce yanlarında mutlaka takoz, çekme halatı ve zincir bulundurmalarını istiyoruz. Zorunlu olmadıkça da yola çıkmalarını önermiyoruz" ifadesini kullandı.

Vali Ahmet Deniz de kentte üç gündür kar yağışının etkili olduğunu vurgulayarak, yağışın özellikle ulaşımda aksamalara neden olduğunu söyledi.

Ardahan-Şavşat karayolu ve 25 köy yoluyla ulaşım sağlanamadığını dile getiren Deniz, "Özellikle son üç gündür çok şiddetli bir kış gördük. Önceki gün birçok yolumuzda araçlar önünü göremiyordu. Çok etkili bir tipi vardı. Bugün az da olsa şartlar iyileşti. Bizler bir vatandaşımızın dahi mağdur olmasını istemeyiz. Tüm bu olumsuzluklara rağmen kazasız ve belasız atlattık. Çünkü gerekli tüm tedbirli almıştık" dedi.

Okulların tatil olup olmayacağı yönündeki beklentilerin de doğru olmadığını belirten Deniz, Ardahan'ın kış memleketi olduğunu, yolların açık olması halinde tatil düşünmediklerin sözlerine ekledi.