Yüzünde tümör çıkan çocuk, tedavi edilecek

Yüzünde tümör çıkan çocuk, tedavi edilecek
Yüzünde tümör çıkan çocuk, tedavi edilecek
- Erzurum'da yüzünde çıkan sivilcenin ameliyatla alınmasından sonra yumuşak doku kanseri olduğu iddia edilen 5 yaşındaki kız çocuğu, AK Parti Palandöken İlçe Başkanlığı tarafından tedavi ettirilecek - Anne Tavşan: "Tümör sadece burun kanadında ve yüzünün yarısında vardı, tedaviyle küçüldü. Biz dört ay tedaviye ara vermek zorunda kaldık. Hastalık yeniden nüksetti, yüzünün yarısını kapladı"

ERZURUM (AA) - Erzurum'da yüzünde yumuşak doku kanseri olan 5 yaşındaki kız çocuğu, İstanbul 'da tedavi ettirilecek. 

Palandöken ilçesi Hüseyin Avni Ulaş Mahallesi'nde ikamet eden Emin-Meryem Tavşan çiftinin beş yaşındaki kızı Zeynep Tuğsem Tavşan'ın yapılan bir ameliyattan sonra yüzünde tümör çıktı.

Yüzünün yarısı tümörle kaplanan ve yumuşak doku kanseri teşhisi konulan çocuk , AK Parti Palandöken İlçe Başkanlığı'nın irtibata geçerek, yaptığı çalışma sonucu İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinde tedavi edilecek.

Anne Meryem Tavşan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2013 yılında kızının yüzünü yıkarken mercimek tanesi büyüklüğünde bir sertlik hissettiğini ve gittikleri hastanede ameliyat edildiğini söyledi.

Ameliyattan sonra çocuğunun yüzünde tümör çıktığını ve hızla çoğaldığını ileri süren Tavşan, "Tümör çocuğumun yüzüne dağıldı. Doktor, 'kesinlikle ben bunu alamam, ameliyat etsem de yüzünün yarısını tamamen almam gerekir' dedi. Kemoterapiyi önerdiler, kabul etmedik" dedi.

Çocuğu İstanbul'da bir süre tedavi ettirdiklerini belirten Tavşan, "Tümör sadece burun kanadında ve yüzünün yarısında vardı. Tedaviyle küçüldü. Biz dört ay tedaviye ara vermek zorunda kaldık. Hastalık yeniden nüksetti, bu boyuta geldi. Gözüne de sıçradı. Kızım cıvıl cıvıldı, yaramazdı ama çok akıllıydı. Evin neşe kaynağıydı. Yarın tedavi için İstanbul'a gideceğiz, inşallah doğru bir tedaviyle hastalık son bulur. Devletten yardım bekliyorum, lütfen yardımcı olsunlar" diye konuştu.

- "Biz avukatlarımıza gerekli talimatı verdik"

AK Parti Palandöken İlçe Başkanı Haktan Ömeroğlu, haberi öğrendikten sonra aileyle görüştüklerini ve çocuğun tedavisi için İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinde bir doktorla irtibata geçtiklerini söyledi.

Beş yaşındaki çocuğun tedavisine yarın başlanacağını dile getiren Ömeroğlu, "Önce ilaç tedavisi yapılacak, ardından küçük dozajda ışın tedavisiyle devam edilecek. İnşallah sağlığına kavuşur. Biz aile için ne gerekiyorsa yapacağız, biletlerini aldık, orada konaklamalarını karşılayacağız. Tedavi boyutunda da ihtiyaç olursa, destek olacağız" dedi.

Konuyla ilgili avukatlara da talimat verdiklerini vurgulayan Ömeroğlu, şunları kaydetti:

"Geçmişte yanlış bir operasyonla hastanın bu noktaya geldiği anlatılıyor. Dolasıyla biz avukatlarımıza gerekli talimatı verdik, hukuki araştırmalar başlatılıyor. Yapılan müdahale doğru mu yanlış mı yapılmış, detaylı araştırma yapıldıktan sonra eğer bu işle ilgili ihmali olanlar varsa, yanlış tedavi uygulayanlar varsa hukuki mecralarda aile adına takibini üstlendik."