"17. Uluslararası Eskişehir Film Festivali"

"17. Uluslararası Eskişehir Film Festivali"
"17. Uluslararası Eskişehir Film Festivali"
- Festivalde, gelenekselleştirilen "Onur ödülü" Türk sinema sanatçıları Meral Orhonsay ve Halil Ergün'e verildi - Orhonsay: - "Bu ödülü rahmetli olan madenciler anısına alıyorum. Maden ölümleri artık olmasın" - AÜ Rektörü Prof. Dr. Gündoğan: - "Uluslararası Eskişehir Film Festivali belkide hiçbir zaman sinema perdesinde izleme imkanı bulamadığımız klasik ya da yeni, yerli ya da yabancı birçok filmi izleme olanağı bulduğumuz eşşiz bir kaynaktır"

ESKİŞEHİR (AA) - Anadolu Üniversitesi (AÜ) İletişim Bilimleri Fakültesi öncülüğünde düzenlenen Uluslararası Eskişehir Film Festivali başladı. 

Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi tarafından bu yıl 17'ncisi düzenlenen "Uluslararası Eskişehir Film Festivali"nde 25 ülkeden 3 belgesel, 45 uzun, 55 de kısa metrajlı film izleyiciyle buluşacak.

AÜ Rektörü Naci Gündoğan,  Sinema Anadolu Salonu'nda gerçekleştirilen festivalin açılış töreninde yaptığı konuşmada, 1998'de gönüllü akademisyenlerin girişimiyle "Sinema Günleri" adıyla düzenlenmeye başlayan AÜ Uluslararası Eskişehir Film Festivali'nin dünya ve Türkiye sinemasının etkileyici ve unutulmaz filmleriyle buluşturan önemli bir kültürel etkinlik olduğunu söyledi. 

Festivalin büyük bir şenlik olduğunu belirten Gündoğan, "Uluslararası Eskişehir Film Festivali, belkide hiçbir zaman sinema perdesinde izleme imkanı bulamadığımız klasik ya da yeni, yerli ya da yabancı birçok filmi izleme olanağı bulduğumuz eşşiz bir kaynaktır" ifadesini kullandı.

AÜ İletişim Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halil İbrahim Gürcan ise festivale emeği geçen herkese teşekkür etti.

- "Onur" ve "sinema emek" ödülleri

Konuşmaların ardından bu yıl ilk kez verilen ''Sinema Kültürüne Katkı" ödülü 150'nci sayısı okuyucuyla buluşan ''Altyazı'' isimli sinema dergisi adına Derginin Genel Yayın Yönetmeni Fırat Yücel ve Berke Göl'e verildi.

 Gelenekselleştirilen "Onur ödülü" ise bu yıl, Türk sinema sanatçıları Meral Orhonsay ve Halil Ergün'e, "Sinema Emek" ödülü ise Ethem Arda, Erdoğan Çakıcı ve Sevin Okyay'a verildi.

Ödülünü alan Ergün, fark edilmenin, hatırlanmanın herkes için önemli olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Gerçekten çok değer verdiğim bir üniversitenin ilgiyle takip ettiğim festivalinde 'onur' ödülünü almak beni çok mutlu etti. Sanat yapmak zaten muhalefet olmaktır. Gerçek sanat, tarih boyunca her zaman muhaliftir."

Maden filminin çekimleri için maden ocağına indiğini duygulanarak anlatan Orhonsay ise, "Madene indim ve nasıl şartlarda çalıştıklarını gördüm. Bu ödülü rahmetli olan madenciler anısına alıyorum. Maden ölümleri artık olmasın" şeklinde konuştu.

Programda ayrıca, festivali destekleyen sponsorlara da plaket verildi.