18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü
18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü
- Eskişehir Hava Şehitliği'nde tören düzenlendi

ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir'de, Çanakkale Zaferi'nin 100'üncü yılı ve Şehitler Günü dolayısıyla Hava Şehitliği'nde tören gerçekleştirildi.

Tören, şehitlik önündeki Şehitler Anıtı'na çelenk sunulmasıyla başladı. Saygı duruşunda bulunulması, saygı atışı ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından şehit aileleri adına konuşan,  Türkiye Harp Malulü, Şehit, Dul ve Yetimler Derneği Eskişehir Şube Başkanı Hacı Şahin, Çanakkale Zaferi'nin kolay elde edilmediğini söyledi. 

Çanakkale şehitlerini rahmetle andıklarını belirten Şahin, "Çanakkale'yi Çanakkale yapan bitmek bilmeyen düşman mevzisinin sesi değil, yaralı düşman askerini sırtına alarak onu düşman mevzisine kadar götüren, işgalci askerlere insanlık dersi veren kahraman Mehmetçik'tir. Çanakkale'yi Çanakkale yapan cepheye gönderdiği oğluna 'ya şehit ol ya gazi' diyerek, vatanın her bir karış toprağını, evladının canından üstün tutan Türk analarıdır" diye konuştu.

Türk Silahlı Kuvvetleri adına konuşan Hava Pilot Üsteğmen Fatih Elkan da özgür vatanın temellerinin Çanakkale'de atıldığını anlatarak, "Çanakkale Zaferi sinesini siper eden aslan yüreklerin insanlığa verdiği bir derstir" ifadelerini kullandı.

Öğrenciler tarafından okunan şiirler ve İl Müftüsü Niyazi Ersoy tarafından şehitler için dua edilmesinin ardından, Eskişehir Vali Vekili Ali Çetin, Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanı Orgeneral Abidin Ünal ve Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Abdülkadir Adar ile şehitlik defterini imzaladı.

Daha sonra törene katılan protokol üyeleri ve şehit yakınları, şehit mezarlarını gezerek, karanfil bıraktı. 

Buradaki törenin ardından Kanlıpınar Şehitliği'nde de tören düzenlendi.