18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü
18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü
- Eskişehir'de şehit yakınları ve gaziler için yemek verildi

ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir'de 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü dolayısıyla şehit yakınları ve gaziler için yemek verildi.

Eskişehir Valiliği ile Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü işbirliğiyle Eskişehir Öğretmen Evi'nde düzenlenen programda konuşan Vali Yardımcısı Ali Çetin,  Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunda büyük Türk milletinin gösterdiği mücadele ve eşsiz zaferin 100. yıl dönümünün gururla kutlandığını bildirdi.

Çanakkale Savaşı'nın zaferle taçlandırıldığı 18 Mart'ın aynı zamanda aziz şehitlerin hatırasını canlı tutmak ve gelecek nesillere aktarmak amacıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından "Şehitleri Anma Günü" olarak kabul edildiğini belirten Çetin, şunları kaydetti:

"Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk 'ün, 'Çanakkale Zaferi, Türk askerinin ruh kudretini gösteren şayanı hayret ve tebrik bir misaldir. Emin olmalısınız ki, Çanakkale muharebelerini kazandıran bu yüksek ruhtur' sözlerinde ifadesini bulan bu zafer, aynı zamanda Mehmetçiğin vatan ve millet sevgisinin de ölümsüzlük anıtıdır. Milletimizin gönlünde daimi yerini alan şehitlerimiz, ülkemizin bağımsızlığının ve bölünmez bütünlüğünün korunması, huzur ve güven içinde yaşamamız, milli çıkarlarımızın savunulması ve vatanımıza hizmet etmek için canlarını feda etmişlerdir. Üzerinde bağımsız olarak yaşadığımız bu vatanı, bağımsızlığımızın, özgürlüğümüzün, vatan sevgimizin, birlik ve bütünlüğümüzün simgeleri olarak, gönlümüzde yaşayan aziz şehitlerimize borçluyuz. Onların, vatan ve millet için yaptığı fedakarlığın değeri, hiçbir şeyle ölçülemeyecek kadar yüce ve büyüktür."

Yemeğe çok sayıda şehit yakını ve gazi ile daire müdürleri katıldı.