"2. Uluslararası 22. Ulusal Seyyid Sultan Şücaaddin Veli Anma Etkinlikleri"

"2. Uluslararası 22. Ulusal Seyyid Sultan Şücaaddin Veli Anma Etkinlikleri"
"2. Uluslararası 22. Ulusal Seyyid Sultan Şücaaddin Veli Anma Etkinlikleri"
- Milli Eğitim Bakanı Avcı: - "Bu dergah asırlar boyunca olduğu gibi bundan sonra da bir irfan merkezi olarak insanlığa bir sulh ve selamet alanı halinde halinde hizmet verecek"

ESKİŞEHİR (AA) - Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Seyyid Sultan Şücaaddin Veli Külliyesi ve İmareti'nin restorasyon ve peyzaj çalışmaları için 2 milyon 990 bin lira harcandığını belirterek, "Eminim ki bu dergah asırlar boyunca olduğu gibi bundan sonra da bir irfan merkezi olarak insanlığa bir sulh ve selamet alanı halinde halinde hizmet verecek" dedi.

Avcı, Eskişehir Valiliği ve Türk Dünyası Vakfı işbirliğiyle Seyitgazi ilçesine bağlı Arslanbeyli köyünde düzenlenen, "2. Uluslararası 22. Ulusal Seyyid Sultan Şücaaddin Veli Anma Etkinlikleri'nde yaptığı konuşmada,  Anadolu 'nun irfan ocaklarından biri olan Seyyid Sultan Şücaaddin Veli Dergahı'ndaki yenileme çalışmalarının kısmen sona erdiğini söyledi.

Bu kutlu ocağın, ziyaretçilere layık hale getirildiğini anlatan Avcı, şöyle konuştu:

"Seyyid Sultan Şücaaddin Veli Külliyesi'nin ve imaretinin restorasyon işleri Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı Yönetim Kurulu tarafından kalıcı eserler kapsamında gündeme alınmış ve restorasyon yapılmasına karar verilmişti. Proje kapsamında iki türbe, bir cami, 3 imaret alanı ve 7 bin metrekare peyzaj alanının çalışmaları tamamlandı. Bu çalışmalar için toplam 2 milyon 990 bin lira harcandı. Külliye çevresinde bulunan 12 bin 500 metrekare arsa da satın alınarak külliye sınırlarına dahil edildi. Sonradan külliyeye eklenen bu arazi üzerinde ziyarete gelecek misafirler için ihtiyaç alanları, gasilhane, kesimhane, mutfak ve kafeterya inşa edildi. Ayrıca bunun dışında kalan 11 bin 500 metrekare alanın peyzaj, otomatik sulama ve bitki serimi de gerçekleştirildi. Bu projeler için de toplam 1 milyon 200 bin lira harcandı."

Avcı, cemevi ve misafirhanenin de Türk Dünyası Vakfı tarafından bu yıl içinde tamamlanacağını dile getirdi.

Cemevi ve misafirhanenin de en kısa sürede hizmete girdiğini görebilmeyi istediğini ifade eden Avcı, şöyle devam etti:

"Seyyid Sultan Şücaaddin Veli Külliyesi'nin ve imaretinin yeni haliyle hayırlı olmasını diliyorum. İnşallah misafirlerimize layık bir dergah olmuştur. Eminim ki bu dergah asırlar boyunca olduğu gibi bundan sonra da bir irfan merkezi olarak insanlığa bir sulh ve selamet alanı halinde halinde hizmet verecek. Restorasyon çalışmalarında görev alan tüm çalışanlara, emeği geçen herkese ayrı ayrı çok teşekkür ediyorum. Vakitler hayrola, hayırlar feth ola, şerler def ola, müminler saf ola, gönüller şad ola, demine devranına 'hu' diyelim."

- "Külliyenin restorasyonu hürmetimizin ifadesidir"

Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna da her beldenin, her toprağın bereketini ortaya koyan manevi dinamiklerinin bulunduğunu söyledi.

Eskişehir'de Şücaaddin Veli'nin, huzurun mimarı olduğuna değinen Tuna, " Bugün gönül sultanımızın bereketlendirdiği bu güzel topraklarda restorasyonu tamamlanan külliyenin açılış heyecanını hep birlikte yaşıyoruz. Gönül evimizi huzurla inşa eden sultan varlığının külliyesinin restorasyonunu gerçekleştirmek, ona olan derin hürmetimizin bir ifadesidir" diye konuştu.

Programa,  Bulgaristan Kırcaali Milletvekili Mustafa Ahmet, Seyitgazi Belediye Başkanı Hasan Kalın, Seyyid Sultan Şücaaddin Veli Ocağı Dedesi Mehmet Demirtaş, Şücaaddin Veli Kültür ve Turizm Derneği Başkanı İbrahim Balcı ve Bulgaristan Şücaaddin Veli Halife Babası Halil İbrahim Koz da katıldı.