24 Temmuz Basın Bayramı

24 Temmuz Basın Bayramı
24 Temmuz Basın Bayramı
- Eskişehir Valisi Tuna, mesaj yayımladı

ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, 24 Temmuz Basın Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı.

Vali Tuna, mesajında basında sansürün kaldırılışının 107. yıl dönümü olduğunu anımsatarak, 1908 Anayasası'nın yürürlüğe girmesinin ertesinde, 24 Temmuz'da çıkan gazetelerin gazeteciler tarafından sansür memurlarına gösterilmeden çıkarıldığını kaydetti.

Çağdaş ve demokratik sistemin vazgeçilmez unsurlarından biri, saydam ve katılımcı yönetim ilkesinin temel taşı ve çağdaş demokrasilerin olmazsa olmazı olan basının kamuoyuna tarafsız, doğru ve hızlı biçimde haber vererek toplumu aydınlattığını, meslek ilkelerine ve kişilik haklarına saygı çerçevesinde çalışmalarını sürdürdüğünü dile getiren Tuna, şöyle devam etti:

"Yazılı, işitsel ve görsel kanallar aracılığıyla haber verme, kamuoyunu doğru bilgilerle aydınlatma, kamuoyu oluşturma, yanlışlıkları sorgulama görevlerini yürüten basının her şart altında toplum yararını gözetme sorumluluğu vardır. Çünkü basın, haber alma, yayma ve ifade özgürlüğünün en etkili aracıdır. Bu yaklaşım halkımızın basına güvenini sürekli kılacağı gibi itibarını da daha yukarılara taşıyacaktır. Ancak eleştiri sınırlarını aşan, gerçeği yansıtmayan bilgiler ve mesnetsiz iddialarla haber ve yorumlar yapılmasının da basınının güvenilirliliğine zarar vereceği muhakkaktır."

   Tuna, kamuoyunu aydınlatmak için her ortamda ve koşulda, yüklendikleri sorumluluk duygusuyla toplumun haber alması adına görevlerini tarafsızlıkla yerine getiren ve Eskişehir'in her alanda başarıya ulaşmasında büyük katkı sağlayan basın-yayın çalışanlarını yürekten tebrik ederek, "Bu duygu ve düşüncelerle büyük bir özveri, toplumsal duyarlılık ve etik değerlere bağlı, sorumlu ve bilinçli gazetecilik anlayışıyla görevlerini yerine getiren kıymetli basın mensuplarımızın 24 Temmuz Basın Bayramı'nı en içten duygularımla kutluyor, meslek ve aile hayatlarında başarı, sağlık ve mutluluklar diliyor, hayatını kaybeden basın çalışanlarını da rahmetle anıyorum" ifadelerini kullandı.