29. Geleneksel Tepreş Şenliği

29. Geleneksel Tepreş Şenliği
29. Geleneksel Tepreş Şenliği
- Eskişehir Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneğince düzenlenen şenliğe çok sayıda Kırım Türk'ü katıldı

ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneğince 29. Geleneksel Tepreş Şenliği düzenlendi.

Şehri Derya Parkı'ndaki şenlikte "Tepreş ağası" seçilen MHP Genel Başkan Yardımcısı Ruhsar Demirel, 31 Mayıs'ta yapmayı planladıkları etkinliğin hava muhalefeti nedeniyle bugüne ertelendiğini söyledi.

Şenliğin büyük coşkuyla kutlandığını belirten Demirel, Tepreş ağası seçilen ilk milletvekili ve genel başkan yardımcısı olduğunu anlattı. 

Demirel, bunun yanı sıra Eskişehir'de ilk defa bir kadının ikinci kez milletvekili seçildiğini kaydederek, şunları dile getirdi:

"Hepinize teşekkür ediyorum. Eminim bunda Kırımlı soydaşlarımın çok büyük katkısı var. Yalnız benim seçilmem de değil, Türkiye genelinde parti olarak da destekte çok büyük katkınız var. Bizim çok büyük bir derdimiz var. Zaten dertlenmeyen insanın pek de kafa yorduğu yok, başka konulara... Kırım meselesi. Seçim bitti, pazartesi kabaca sonuçlar ortaya çıkmıştı. Beni ilk arayanlardan biri yolbaşçımız Mustafa Abdülcemil Kırımlıoğlu. Aradı, hayırlı olsun dileklerini iletti. Sağlık kontrolü için İstanbul 'da, sağlık durumu iyi. Allah ona uzun ve sağlıklı ömür nasip etsin.

Eski Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu'ndan öğreneceğimiz çok şey var. Uzlaşmayı, sabrı, bilgiyi, biriktirerek konuşmayı öğreneceğiz ondan. 'Ben' dememeyi, 'Biz' demeyi öğreneceğiz."

Etkinliğe Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Abdülkadir Adar, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt ile çok sayıda Kırım Türk'ü katıldı.