"31. Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması Sergisi"

"31. Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması Sergisi"
"31. Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması Sergisi"
- Eskişehir'de açılan sergide 70 ülkeden 2 bin 556 karikatürün katıldığı yarışmada dereceye giren 135 karikatür yer aldı

ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir'de, Aydın Doğan Vakfı tarafından düzenlenen, "31. Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması Sergisi" açıldı.

Atatürk Kültür Sanat ve Kongre Merkezi'nde ödüllü karikatürlerin sergilendiği açılışta konuşan Eskişehir Büyükşehir Başkan Vekili Jale Nur Süllü, 135 eserden oluşan ve tüm dünyanın temsiliyetine dayanan bir sergiyi Eskişehir'de açmaktan büyük onur duyduklarını söyledi.

Karikatür ile yazılarla ifade edilemeyenlerin, çizgilerle ya da ufacık bir balonun içinde anlatıldığına dile getiren Süllü, "Özellikle dünyada ve yerelde yaşanan şiddet ile ayrımcılığa hoşgörüyle yaklaşmak ve önlemek için belki de karikatüre her zaman olduğundan daha çok ihtiyacımız var" dedi.

Serbest konuyla 70 ülkeden 814 sanatçının 2 bin 556 karikatürünün katıldığı yarışmada, seçici kurul tarafından birinciliğe  Türkiye 'den Kürşat Zaman, ikinciliğe İran'dan Mojtaba Heidarpanah, üçüncülüğe ise Polonya'dan Krzysztof Grzondziel'in eserleri layık görüldü.

Sergi 15 Şubat'a kadar açık kalacak.