8 Mart Dünya Kadınlar Günü

8 Mart Dünya Kadınlar Günü
8 Mart Dünya Kadınlar Günü
ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir'de, 'Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu' üyeleri ve kadın cinayetine kurban giden aile yakınlarının oluşturduğu...

ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir'de, ' Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu' üyeleri ve kadın cinayetine kurban giden aile yakınlarının oluşturduğu grup, kadınların öldürülmesini protesto etmek amacıyla yürüyüş düzenledi.

İsmet İnönü Caddesi'ndeki bir alışveriş merkezi önünde toplanan grup, slogan atarak Porsuk Bulvarı'na kadar yürüdü.

 Burada grup adına açıklama yapan Kadın Cinayetlerini Önleyeceğiz Platformu İl Temsilcisi Fatma Kurt, 8 Mart  Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir araya geldiklerini söyledi.

Yaşama hakkı için mücadele eden kadınlarla birlikte yürüdüklerini belirten Kurt, şunları kaydetti:

"Kadınlar haklarını kullanmak için öldürülüyor. Kadınların yaşam hakkı için mücadele ediyoruz. Kadınların uğradığı şiddetin son noktası olan cinayetleri durdurmak için ve bütün haklarımızla beraber, en temel insani hakkımız olan yaşama hakkımızı alabilmek için uğraşıyoruz. Şuan acil yerine getirilmesi gereken bir çözüm olarak kadın katillerine ağırlaştırılmış hapis cezası verilmeli." 

Programa, Bilecik'in Bozüyük ilçesinde eski eşi tarafından öldürülen Emine Baş'ın babası Sabri Us, Bilecik'ten gelen Hülya Cabı'nın annesi Gül Cabı ve kocası tarafından öldürülen Şeker Dikbıyık'ın akrabası Saliha Uyar'da katıldı.