Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Gürcan:

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Gürcan:
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Gürcan:
- "Türkiye gelişmekte olan bir ülke. Gelişmekte olan ülkelerin ilerlemesindeki en kritik tek şey, spesifik meslek eğitimlerinin artık kabul görür olması"

ESKİŞEHİR (AA) - Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşen Gürcan,  " Türkiye gelişmekte olan bir ülke. Gelişmekte olan ülkelerin ilerlemesindeki en kritik tek şey, spesifik meslek eğitimlerinin artık kabul görür olması" dedi. 

Çeşitli etkinliklere katılmak üzere Eskişehir'e gelen Bakan Gürcan, ilk olarak Vali  Güngör Azim Tuna'yı makamında ziyaret etti. 

Valilik girişinde anı defterini imzalayan Gürcan, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, 20 yılını geçirdiği Eskişehir'de bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu söyledi.

Aile ve Sosyal Politikalar alanında yapılan işleri yerinde görmek ve halkla görüşmek için Eskişehir'e geldiğini vurgulayan Gürcan, kendisinin bugünlere ulaşmasında Eskişehir'in katkısının büyük olduğunu ifade etti. 

Vali Tuna da ziyaretinden dolayı Bakan Gürcan teşekkür ederken, kendisine tablo ve kentle ilgili eserler sundu. 

Buradaki ziyaretinin ardından Tepebaşı Halk Eğitim Merkezi'ne geçen Bakan Gürcan, hasta kabul kursunu tamamlayan 40 kursiyere düzenlenen törenle sertifikalarını verdi.

Gürcan, törende yaptığı konuşmada, yıllarını Eskişehir'e vermiş, eğitimini bu kentte tamamlamış birisi olarak, bir eğitim merkezinde açılışa katılmanın anlamlı bir buluşma olduğunu kaydetti.

Eğitimin aslında gelecek olduğunu belirten Bakan Gürcan, şöyle konuştu:

"Halk eğitim merkezleri, toplumun kalkınması, refahı ve gelişiminin sağlanması için önemli merkezlerdir. Hasta ve yaşlı bakım kursunu bitiren 40 kursiyerimizi kutluyorum. Türkiye gelişmekte olan bir ülke. Gelişmekte olan ülkelerin ilerlemesindeki en kritik tek şey spesifik meslek eğitimlerinin artık kabul görür olması. Yani genel eğitimlerden ziyade, nokta atışlı eğitimler önemli ve istihdamı sağlayan da bu sahalar. Yardımcı meslek elamanı yada teknik meslek elamanı dediğimiz, elemanlarının sayısının artması. Size emanet edilecek yaşlılara şefkatle en iyi hizmeti göstereceğinize inanıyorum."

Gürcan, törenin ardından salondan ayrılırken bir gazetecinin, Eskişehir'de son 18 ayda 7 kadın cinayetinin işlendiği ve bu konuda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın ne gibi çalışmalar yürüttüğüne ilişkin sorusuna, kadına dönük şiddetle ilgili önleme ve izleme merkezlerinin bulunduğunu, bu konuda yönetmeliğin çıkmak üzere olduğunu bildirdi. 

Şiddet önleme ve izleme merkezlerinin sayısını arttıracaklarını anlatan Gürcan, şiddetle ile ilgili mücadelelerinin süreceğini sözlerine ekledi.

Bakan Gürcan'a ziyaretlerinde Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, AK Parti Eskişehir Milletvekili Salih Koca, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Ekonomi Başdanışmanı ve AK Parti Eskişehir milletvekili adayı Emine Nur Günay, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müsteşar Vekili Ebubekir Şahin ile öteki ilgililer eşlik etti.