Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Gürcan:

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Gürcan:
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Gürcan:
- "Toplumda kadının güçlenmesi ve iş hayatının önündeki her türlü engellerin kaldırılması ve desteklenmesi konusunda bakanlık olarak gereken her türlü hassasiyeti gösteriyoruz" - "Ülkemize tuzak kuranlar, şehirlerimize çukur kazanlar, kendi tuzak ve çukurlarında yok olacaklar"

ESKİŞEHİR (AA) - Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşen Gürcan, "Toplumda kadının güçlenmesi ve hayatının önündeki her türlü engellerin kaldırılması ve desteklenmesi konusunda bakanlık olarak gereken her türlü hassasiyeti gösteriyoruz" dedi.

Gürcan, Eskişehir'de bir otelde kadın girişimcilerle bir araya geldiği toplantıda, kadının hangi dönemde olursa olsun "emek" anlamına geldiğini belirterek, Türkiye 'de her evdeki kadının üretici, emek ve emekçi olduğunu ifade etti.

Kadının çalışmanın, özverinin, fedakarlığın, paylaşmanın ve dayanışmanın adı olduğunu vurgulayan Gürcan, şöyle konuştu:

"Kadın, sevgidir, şefkattir, merhamettir. Aile ve toplumun temelidir, kadın. Tarihin her döneminde olduğu gibi Çanakkale'de, Kurtuluşu Savaşı'nda emeğin ve zaferin adı olmuştur, kadın. Kadını medeniyetlerin temelinde de görürüz. Kadın olmadan toplum olmaz. Kadın olmadan millet olmaz. O nedenle kadının eğitim ve istihdamı önemli. Ekonomiye ve siyasete, karar alma mekanizmalarına katılımı önemli. Kadını, bu anlamda teşvik etmek, gerekli hassasiyeti göstermek bizlerin görevi. Çözüm önerileri ortaya koymak, bilimsel verilerin değerlendirilmesi suretiyle atılması gereken adımları atmak ve bu anlamda sosyal politikalar belirlemek yine bizim görevimiz."

- "Eğitim olmadan kadın sorunu çözmek mümkün değil"

Bakan Gürcan, her ülkenin olduğunu gibi Türkiye'nin ve Eskişehir'in de kendine özgü bir kadın gerçeğinin bulunduğunu bildirdi.

Her ülkenin ve şehrin kendi koşullarında kadının lehine koşullarını iyileştirmek ve geliştirmek zorunda olduğunu vurgulayan Gürcan, şöyle devam etti:

"Toplumda kadının güçlenmesi ve iş hayatının önündeki her türlü engellerin kaldırılması ve desteklenmesi konusunda bakanlık olarak gereken her türlü hassasiyeti gösteriyoruz. Gelecekte kadın sorunlarının önüne geçmede, öncü kadınlar yetiştirmede, kız çocuklarının anaokulunda itibaren eğitimlerini tamamlamaları ve istihdamı kolaylaştırıcı iş gücüne sahip olmaları önemli. Eğitim olmadan kadın sorununu çözmek mümkün değil. Kadının eğitim seviyesi arttıkça, istihdamdaki payının da aynı oranda arttığını biliyoruz. Bu durum girişimcilikte, karar alma mekanizmasında ve siyasete katılımda da aynı şekilde artış gösteriyor. Yakın dönemde yapılan araştırmalara göre, kadının iş gücüne katılım oranı yüzde 31-32'ye, istihdam oranı da yüzde 28'e yükselmiştir. Bugüne kadar toplumda kadının güçlendirilmesi ve kadın istihdamının artırılmasını yönelik birçok çalışmayı hayata geçirdik."

- "Kendi tuzak ve çukurlarında yok olacaklar"

Gürcan, ekonomik gelişmelerin temelinin siyasi istikrara bağlı olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

"Güçlü siyasi irade varsa bugün olduğu gibi ekonomi de güçlü olur. Önümüzdeki dönemde ülkemizin kalkınmasını istemeyenlere rağmen millet olarak tek yürek olacağız ve ülkemizi güçlü yarınlara birlikte taşıyacağız. Bugün her zamankinden daha fazla birbirimize yakın olmaya, yürek yüreğe, omuz omuza yürümeye ihtiyacımız var. Ülkemize tuzak kuranlar, şehirlerimize çukur kazanlar, kendi tuzak ve çukurlarında yok olacaklar. Bizler sonuna kadar ülkemizin birlik ve beraberliğini, barış ve kardeşliğimizi güçlendirmek için gece gündüz demeden çalışmaya devam edeceğiz."