Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Gürcan:

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Gürcan:
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Gürcan:
- "Bu toprakların en değerli kaynakları yeraltında değil. Yeraltı kaynakları işlenmediği, pazara çıkmadığı zaman ne ekonomiye ne de o ülkenin refahına bir katkısı olmaz. Oysa bu ülkenin en büyük kaynağı yer üstündedir. En büyük potansiyeli insandır" - "Son 10 yılda bu ülke demokrasi mücadelesinde çağ atladı. Bunların hepsi milli iradenin hakkıyla yönetime yansıması ile ve o sağlam iradenin milletine güvenmesi ile başarıldı. Devlet ile millet arasında oldukça açılmış olan mesafe bu sayede yakınlaştı."

ESKİŞEHİR (AA) - Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşen Gürcan, "Bu toprakların en değerli kaynakları yeraltında değil. Yeraltı kaynakları işlenmediği, pazara çıkmadığı zaman ne ekonomiye ne de o ülkenin refahına bir katkısı olmaz. Oysa bu ülkenin en büyük kaynağı yer üstündedir. En büyük potansiyeli insandır" dedi.

Gürcan,  Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Eskişehir Şubesi'nce Atatürk Spor Salonu'da düzenlenen "Güçlü Gençlik, Güçlü Toplum" etkinliğinde yaptığı konuşmada, gençlerle bir arada bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Türkiye'yi bombalarla, ölümlerle korkutup, sindirmek, medeniyet yürüyüşünü durdurmak isteyenler karşısında Türk milletinin en büyük güvencesinin gençler olduğunu vurgulayan Gürcan, "Sizler bizim en değerli mücevherlerimiz ve hazinelerimizsiniz. Mücevheri değerli kılan işlenmesi, işçiliği, üzerindeki emektir" ifadesini kullandı.

Gürcan, insanın yaratılmışların en değerlisi olduğunu belirterek, gençlere şöyle seslendi:

"Bu toprakların en değerli kaynakları yeraltında değil. Yeraltı kaynakları işlenmediği, pazara çıkmadığı zaman ne ekonomiye ne de o ülkenin refahına bir katkısı olur. Oysa bu ülkenin en büyük kaynağı yer üstündedir. En büyük potansiyeli insandır. İşte sizler Türkiye'nin en zengin kaynağı, potansiyeli ve gücüsünüz. Size cahil diyenlerin, tecrübesizlikle suçlayanların söylediği aslında yılmadan deneme, usanmadan başarma isteğinizdir. Bir medeniyetin çocukları olduğumuz gerçeğini asla unutmadan, o medeniyeti bilerek yol yürüyeceğiz. Çünkü bunu bilirsek, girişimcilik ve tekrar tekrar deneme enerjimize muazzam bir özgüven eklemiş oluruz. Çünkü o medeniyet tarihimizde sizleri başarmaya teşvik edecek, özgüveninizi diri tutacak nice örnek var."

Gürcan, bugün bilimin hiçbir matematiksel hesapla ölçülmeyecek bir hızla ilerlediğini dile getirerek, "Bilgi cebimizde, evimizde. Dünyanın en büyük kütüphaneleri bir tık ötede. Yeryüzünün neredeyse tüm bilgisi önümüzde, üniversitelerine girebiliriz. Fakat burada bizi bekleyen tehlike bilgi kirliliği. O kadar çok doğrulanmamış, bilimselliği kanıtlanmamış bilgi sağanağına maruz kalıyoruz ki onları ayıklamak, en doğruya ulaşmak yükümlülüğündeyiz" diye konuştu.

- "Seçilme yaşının 18'e kazandırılması gerekiyor"

Bakan Gürcan, seçilme yaşının 25'e indiğini anımsatarak, şunları kaydetti:

"Sayın Cumhurbaşkanımız bunun daha da aşağı çekilmesi gerektiğini belirtiyorlar. Seçme iradesi olan insan, seçilme iradesi de taşımalıdır. Peygamber Efendimiz genç sahabelerine nasıl güvendiyse, ecdadımız gençleri nasıl bir hazine olarak gördüyse, Recep Tayyip Erdoğan bu ülkenin gençlerine nasıl güveniyorsa, ben de sizlere öyle güveniyorum. Seçilme yaşının 18'e kazandırılması gerekiyor. Son 10 yılda bu ülke demokrasi mücadelesinde çağ atladı. Bunların hepsi milli iradenin hakkıyla yönetime yansıması ile ve o sağlam iradenin milletine güvenmesi ile başarıldı. Devlet ile millet arasında oldukça açılmış olan mesafe bu sayede yakınlaştı."

Gençlerin önünü açmaya, enerjilerini en iyi şekilde kullanacakları bir ülke bırakmak için çalıştıklarını belirten Bakan Gürcan, sözlerini şöyle tamamladı:

"Biz size nasıl bir Türkiye emanet ediyorsak sizler de çocuklarınıza, sizden sonra gelenlere daha güçlü bir Türkiye emanet edeceksiniz.  Bayrağımızı, toprağımızı nasıl namusumuz, şerefimiz biliyorsak, milli iradeyi de aynı şekilde namusumuz, şerefimiz bilecek en güçlü şekilde savunacak ve muhafaza edeceğiz. Ben sizlere yürekten inanıyorum, bunu yapacaksınız. Bu millet sizlere inanıyor, bu millet sizlere güveniyor. Dünya çok hızlı bir çağda, nesiller dediğimiz aralık çok hızlı açılıyor. Eskiden 50-60 yıla bir nesil deniyordu. Şimdi jenerasyonlar var. Nesiller arası kavrayış ve algı farkı 15-20 yıl oldu. Daha da kısalıyor. Çünkü her şey çok hızlı değişiyor."

Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna da gençliği çalışkan, vatanını ve milletini gerçek manada seven, ahlak abidesi insanlar haline getirmek için çalışılması gerektiğini vurguladı.

Konuşmaların ardından TÜGVA Eskişehir Şube Başkanı Fatih Sert, Gürcan'a plaket ve tablo hediye etti. Ayşen Gürcan da ulusal ve uluslararası alanda dereceler elde eden Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü sporcularına plaket verdi.

Programa, AK Parti Eskişehir Milletvekili Salih Koca, AK Parti İl Başkanı Dündar Ünlü, AK Parti Eskişehir milletvekili adayları Emine Nur Günay, Yılmaz Altın,  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müsteşar Vekili Ebubekir Şahin ile çok sayıda davetli katıldı.