Ali İsmail Korkmaz davası

Ali İsmail Korkmaz davası
Ali İsmail Korkmaz davası
- Eskişehir Baro Başkanı Öztekin: "Bu davanın ilimizden gitmesini istemiyorduk. Deliller burada toplansaydı ve yargıç delillerle keşfe gidebilseydi belki daha farklı bir sonuç çıkacaktı"

ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir Baro Başkanı Rıza Öztekin, Kayseri'de görülen ve karar duruşması dün yapılan Ali İsmail Korkmaz davasına ilişkin, "Bu davanın ilimizden gitmesini istemiyorduk. Deliller burada toplansaydı ve yargıç delillerle keşfe gidebilseydi belki daha farkı bir sonuç çıkacaktı" dedi.

Öztekin, baroda düzenlediği basın toplantısında, Eskişehir'de Gezi Parkı odaklı bir eylemde darp sonucu üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz'ın ölmesine ilişkin davada verilen karar hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Bu karar nedeniyle Korkmaz'ın bir kez daha öldürüldüğünü öne süren Öztekin, şöyle konuştu:

"Gerçekten dün verilen kararla Ali İsmail bir kez daha bana göre öldürülmüştür. Bu konuda bütün hukukçulara sorduğunuzda da aynı şekilde size görüş bildireceklerdir. Maddi gerçeğe uygun karar çıkması konusunda umut taşıyorduk. Hukuka açıkça aykırı, dosya kapsamına aykırı ve adeta şok eden bir karar verildi. Heyet, yaralama kastıyla hareket edildiğine dair bir görüş birliğine vardı. Açıkça söylüyorum, hukuka aykırıdır. Yargıtayın bu konuda yüzlerce görüşü var. Özellikle baş bölgesine defalarca vurulan darbeler gözetildi. Yaralama değil, öldürme kastının varlığı ortadadır."

Öztekin, sürecin bitmediğini, temyiz aşaması bulunduğunu hatırlattı.

Kayseri'deki duruşmaya katıldığını dile getiren Öztekin, "Bu davanın ilimizden gitmesini istemiyorduk. Deliller burada toplansaydı ve yargıç delillerle keşfe gidebilseydi belki daha farkı bir sonuç çıkacaktı" ifadesini kullandı.