Almanya'nın İstanbul Başkonsolosu Wolke, Eskişehir'de

Almanya'nın İstanbul Başkonsolosu Wolke, Eskişehir'de
Almanya'nın İstanbul Başkonsolosu Wolke, Eskişehir'de
ESKİŞEHİR (AA) -  Almanya Federal Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Jutta Wolke, Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna'yı ziyaret etti.Valilikten yapılan...

ESKİŞEHİR (AA) -  Almanya Federal Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Jutta Wolke, Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna'yı ziyaret etti.

Valilikten yapılan açıklamaya göre, ziyarette konuşan Tuna, Eskişehir'in Türkiye 'nin güzide kentlerinden biri olduğunu belirterek, yaşanılabilir şehirler arasında Eskişehir'in her zaman üst sıralarda yer aldığını anlattı.

Eskişehir'de iki üniversite bulunduğunu dile getiren Tuna, şöyle devam etti:

"Anadolu Üniversitesi'nde yaklaşık 2 milyona yakın öğrenci eğitim görüyor. Öğrenci değişimi Erasmus projesi kapsamında dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen öğrenciler burada huzur içinde yaşıyor.  Avrupa Birliği'ne aday bir ülke olarak bu kapsamda Anadolu Üniversitemizin Avrupa Birliği ülkeleriyle ortak yürüttüğü çalışmalar var. Bizde Valilik olarak bu ortak projelere kamu kurumlarımızla koordinasyon ve işbirliği noktasında destek oluyoruz. Eskişehir'in yatırım anlamında cazibesi günden güne artıyor. Sanayi konusunda büyük firmalar tarafından Eskişehir'e karşı yoğun bir ilgi var. Eskişehir'in ulaşım anlamında kavşak noktasında olması bu ilgiyi arttırıyor. Havacılıkta, raylı sistemlerde, tekstilde, seramikte, değerli maden işletmeciliğinde ve değişik alanlarda hizmet veren Eskişehir sanayisi, kendini her zaman yenilemeye devam ediyor. Son zamanlarda Burada raylı sistemlerle ilgili ciddi çalışmalar var. Bundan 125 yıl önce Almanlarla birlikte ortak yapılan 'Hicaz Demiryolu' var.''

Başkonsolos Wolke ise 25 yıl önce Eskişehir'i ziyaret ettiğini anımsatarak, "Eskişehir'i çok değişmiş olarak gördüm. Eskişehir, İstanbul Başkonsolosluğu görev bölgesinde yer alıyor. Türkiye çok dinamik bir ülke" ifadelerini kullandı.