ALS hastası eşini seneye 14 Şubat'ta iyileşmiş görmek istiyor

ALS hastası eşini seneye 14 Şubat'ta iyileşmiş görmek istiyor
ALS hastası eşini seneye 14 Şubat'ta iyileşmiş görmek istiyor
- Eskişehir'de 5 yıl önce ALS tanısı konulan ve iki yıldır sağlığı iyice bozulan Murat Çetinkaya'nın eşi, hayırseverlere yardım çağrısında bulundu - Havva Çetinkaya: "Bir dahaki Sevgililer Gününe kadar iyileşmesini bekliyoruz. Elini hiç bırakmayacağım"

ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir'de, Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS) hastası bir kişinin eşi, onu gelecek yıl 14 Şubat Sevgililer Gününde iyileşmiş görebilmek için tedavi masraflarına hayırseverlerden destek bekliyor.

Havva Çetinkaya, gazetecilere yaptığı açıklamada, eşi Murat Çetinkaya'ya 5 yıl önce ALS tanısı konulduğunu bildirdi.

Alpu ilçesi Bağdüz Mahallesi'nde geçimlerini çiftçilikten sağlarken eşinin hastalığı ortaya çıkınca tedavisinin sürekliliğinden dolayı il merkezine yerleştiklerini belirten Çetinkaya, ona özel bir hastanede kök hücre nakli uygulanması gerektiğini anlattı.

Devletten bakım aylığı aldığını ancak bununla ev kirası, elektrik ve doğalgaz masraflarına zor karşılayabildiklerini dile getiren Çetinkaya, "Oğlum 20 yaşında, çay ocağında çalışıyor. Onun aldığıyla da yiyecek içecek alıyoruz. Eşim şu anda tamamen felç, mamayla besleniyor. Eşimi tekrar ayakta görmek istiyoruz. Devletimizden yardım bekliyoruz. Allah düşmanıma vermesin bu hastalığı, çok zor" diye konuştu.

Çetinkaya, yarının 14 Şubat Sevgililer Günü olduğunun hatırlatılması üzerine, "Eşimi çok seviyorum. 24 yıldır evliyiz. Hep eşimin yanındaydım. Bir dahaki Sevgililer Gününe kadar iyileşmesini bekliyoruz. Elini hiç bırakmayacağım" ifadesini kullandı.

- "Gün geçtikçe eriyor"

Murat Çetinkaya'nın akrabalarından Zafer Aktaş ise onun hastalığının son iki yılda ilerlediğini söyledi.

Çetinkaya'nın önceden bastonla yürüyebilirken şimdi yatağa bağımlı hale geldiğini vurgulayan Aktaş, şunları kaydetti:

"Gün geçtikçe eriyor. Bu hastalığın sadece ilaçlarını devlet karşılıyor. Tedavisi için özel bir hastanede kök hücre nakli yapılması gerekiyor. 3 çocuğu var. Maddi durumları iyi değil, bir gelirleri yok. Ameliyat olursa yüzde 70 iyileşme imkanı var. En kısa sürede ameliyatın yapılması gerekiyor. Hastaneden 60 bin lira masraf çıkardılar. Valilikten aldığımız izinle bu parayı toplamaya çalıştık. Yaklaşık 50 bin lira açığımız var, 10 bin lira civarında toplayabildik. İmkanımız zaten sınırlı, keşke imkan olsa. Devlet büyüklerinden, Eskişehir halkından yardım istiyoruz. Umarım yardım olur, tedavisini yaptırır, herkese 'Allah razı olsun' deriz. Türk halkımız sağduyuludur onlardan destek bekliyoruz."


  ETİKETLER:

  Çay

  ,

  elektrik

  ,

  lira

  ,

  Sevgililer Günü