"Anadolu Güneşi" dünya şampiyonluğunu hedefliyor

"Anadolu Güneşi" dünya şampiyonluğunu hedefliyor
"Anadolu Güneşi" dünya şampiyonluğunu hedefliyor
- Anadolu Üniversitesi'nden bir grup öğrencinin oluşturduğu "Anadolu Güneş Takımı", ürettikleri "Sunanatolia 2" adlı güneş aracıyla ekim ayında Avustralya'da yapılacak yarışa katılacak - Takım kaptanı Tolgahan Diş: "Güney Afrika'da geçen yıl yapılan yarışta Türkiye, tarihinin en iyi güneş enerjili araç derecesini elde etti. Avustralya'daki yarışta ise şampiyonluğu hedefliyoruz"

ESKİŞEHİR (AA) - SİNAN BALCIKOCA - Anadolu Üniversitesi öğrencilerinin oluşturduğu "Anadolu Güneş Takımı", tamamen kendi üretimleri olan güneş enerjili araç "Sunanatolia 2" ile ekim ayında Avustralya'da yapılacak Dünya Güneş Enerjili Araç Yarışı'nda (World Solar Challenge) şampiyonluğu hedefliyor.

Aynı araçla geçen yıl Güney Afrika'da düzenlenen yarışta ikinci olan 15 kişilik ekip, Avustralya'daki yarışa hazırlanıyor.

Mühendislik Fakültesi Malzeme Birimi ve Mühendisliği Bölümü 4'üncü sınıf öğrencisi ve takım kaptanı Tolgahan Diş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Güneş Enerjili Araç Projesi"nin 2007'de başladığını ve gelinen noktada dünya çapında bilinen bir yarış takımı haline geldiğini söyledi.

Güneş aracıyla Güney Afrika'daki yarışlara giderek bu organizasyona katılan ilk Türk takımı olduklarını belirten Diş, şöyle konuştu:

"Ekim ayında Avustralya'da yapılacak yarış için aracımızı neredeyse yeniden dizayn ettik. İnşaat Mühendisliği Bölümündeki arkadaşlarımızla aerodinamik, Elektronik Mühendisliği Bölümüyle koordineli çalışarak elektronik değişiklikler yaptık. Aracımız, uzaktan kontrol edebilmemizi sağlayan telemetri, batarya yönetim ve hız sabitleyici gibi gelişmiş donanımları yerli üretim olarak barındırmaktadır. 

Yaklaşık 200 kilogram ağırlığındaki aracımızdaki ana şasi karbonfiberden imal edildi. Taşıyıcı sistemlerinde alüminyum alaşım kullandık. Panellerimiz yüzde 23,9 verimli silikon bazlıdır. Yaklaşık 120 kilometre hız yapabilen aracımızla yarış kuralları dahilinde kullanılan batarya ile  gece yaklaşık 300 kilometre yol alıyoruz. Gündüz ise güneş olduğu sürece 70 kilometre hızla hiç durmadan yoluna devam edebiliyor."

Avustralya'daki yarışta araçtaki verimliliğin ön plana çıkacağını dile getirdi. Bu etkinliğin, ülkenin kuzeyindeki Darwin kentinden başlayıp güneydeki Adelaide'e kadar 3 bin 21 kilometrelik parkuru kapsadığını aktaran Diş, "Yarışa her gün saat 08.00'de başlayıp 17.00'de duracağız. En erken bitiren şampiyon olacak. Güneş enerjili araçlar arasında en prestijli yarış. Dünya genelinden 47 üniversite katılıyor. Geçen yıl Güney Afrika'daki yarışta Türkiye , tarihinin en iyi güneş enerjili araç derecesini elde etti. Avustralya'daki yarışta ise şampiyonluğu hedefliyoruz" diye konuştu.