Anadolu'daki fosiller dünyaya ışık tutacak

Anadolu'daki fosiller dünyaya ışık tutacak
Anadolu'daki fosiller dünyaya ışık tutacak
- Türkiye'nin değişik bölgelerinde 40-50 milyon yıl önce yaşayan memelilerin kayaların içinde korunan fosilleri bugün var olan benzer canlı türlerinin geçmişini aydınlatacak - ESOGÜ Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ocakoğlu: - "40-50 milyon önce bölgede yaşamış memelilerin fosillerini araştırarak evrimleşme süreçlerini anlamaya çalışıyoruz" - Kansas Üniversitesi Kıdemli Paleontologu Prof. Beard: - "Yeni verilerde ilk memelilerin Avrasya'da bir yerde ortaya çıktığı ve buradan da Afrika'ya göç yaşandığı anlaşıldı. Bu sürecin yaşandığı alan Anadolu olduğu için bu bölge bu bulmacanın çözümü için son derece önemlidir"

BİLECİK (AA) - Amerikan Bilim Fonunun desteklediği proje ile incelenen  Türkiye 'nin değişik bölgelerinde 40-50 milyon yıl önce yaşayan memelilerin kayaların içinde korunan fosilleri, bugün var olan benzerlerinin geçmişine ışık tutacak.

 Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Jeoloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Faruk Ocakoğlu'nun yanı sıra Amerika'nın Kansas Üniversitesinden paleontolog kıdemli Prof. Christopher Beard, Dr. Michael Taylor, Dr. Alexis Licht ve Paleontolog Pavline Coster ve Fransa Paris Müzesinden paleontolog Dr. Gregoire Metais'in içinde yer aldığı bilim insanları, "Memeli Evrimi, İklim Değişimi ve Tektonik Arasında Yeni Bağlantılar Projesi" ile farklı kıtalardaki memelilerin, kıtaların birleşmesiyle nasıl bir araya geldiğini ve evrimleştiğini araştırıyor.   

Prof. Dr. Ocakoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada,  Bilecik'in Yenipazar ilçesine bağlı Kösüre köyü bölgesinde 40-50 milyon önce yaşayan memeli hayvanların fosillerini incelediklerini, üzerinde çalıştıkları yeşil renkli kumtaşları ve kayaların söz konusu zamanda oluştuğunu düşündüklerini kaydetti.

Kansas Üniversitesinin yürüttüğü projede yer alan akademisyenlerin, Amerika ve Çin'in yanı sıra dünyanın bazı ülkelerinde yaşayan memeliler ile ilgilendiğini ifade eden Prof. Dr. Ocakoğlu, "Yaklaşık 40-50 milyon önce bölgede yaşamış memelilerin fosillerini araştırarak evrimleşme süreçlerini anlamaya çalışıyoruz. İncelemelerimizi bazen gözle yapıyoruz bazen de çok küçük tane boylu milimetrik memeli dişlerini bulabilmek için gevşek çökellerden kürek kürek örnek alıyoruz. Bunları büyüteçle veya mikroskop altında inceliyoruz ve içlerindeki memeli dişlerini ayırıyoruz" dedi.

-"İlk memeliler Avrasya'da bir yerde ortaya çıkmış"

Prof. Christopher Beard ise erken senozoik zamanın 40-65 milyon arasındaki zamanı kapsadığını ve Türkiye'nin bu zaman diliminde deniz olan farklı yerlerindeki kara parçaları üzerinde memelilerin yaşadığını bildirdi.

Erken senozoik zamanda Türkiye'nin bir ada şeklinde olduğunu anlatan Beard, şu bilgileri aktardı:

"Önceki çalışmalar, Anadolu'nun kuzey kesiminde bulunan memelilerin bir kısmının Afrika'dan, bir kısmının doğudan, bir kısmının da Avrupa 'dan ve Avrasya'dan geldiğini gösteriyor. Türkiye'yi çekici kılan, Türkiye'nin erken senozoik zamanında Afrika'nın, kuzeydeki Avrasya'nın ve doğudaki birtakım kıtaların üçlü kavşağında yer alması. Yeni verilerde ilk memelilerin Avrasya'da bir yerde ortaya çıktığı ve buradan da Afrika'ya göç yaşandığı anlaşıldı. Bu sürecin yaşandığı alan Anadolu olduğu için bu bölge bu bulmacanın çözümü için son derece önemlidir."