Bakan Avcı, 44 yıl önce mezun olduğu okulu ziyaret etti

Bakan Avcı, 44 yıl önce mezun olduğu okulu ziyaret etti
Bakan Avcı, 44 yıl önce mezun olduğu okulu ziyaret etti
- Avcı, Eskişehir Anadolu Lisesi'nde öğrenim görürken oturduğu sırada anılarını anlattı

ESKİŞEHİR (AA) - Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 1971 yılında mezun olduğu Eskişehir Anadolu Lisesi'nde öğrencilerle bir araya geldi.

Bakan Avcı'yı, okulunu girişinde öğrenciler çiçeklerle karşıladı. Daha sonra okul ziyaretçi defterine okul numarasını yazan Avcı, ziyaretçi edilecek kısmına ise "tüm okul" yazdı. Öte yandan öğrenim gördüğü sınıfta Avcı'yı öğrenciler, tezahüratlarla karşıladı. 

Avcı, burada yaptığı konuşmada, ziyaretten dolayı duygu dolu anlar yaşadığını belirterek, okul sıralarından ayrılmasının üzerinden 44 yılın geçtiğini vurguladı.

Bakan Avcı, öğrencilere hitaben şunları söyledi:

"İnşallah siz de 40 sene sonra 50 sene sonra buraya sizi böyle coşkuyla karşılayan çocuklarla buluşmak için gelirsiniz. Galiba tam da bu sınıftı bizim sınıfımız. Bütün arkadaşlarımın nerelerde oturduğunu biliyorum. Önde çalışkan arkadaşlarımız otururdu. Biz arkada otururduk yani çok çalışkan değildik. Bir de burada sıranın altında istediğimiz kadar kaçak kitap okuma fırsatımız vardı. Bu vesileyle hem o arkadaşlarımı anıyorum hem de öğretmenlerimizi, her birini. İçlerinden bazıları tabii rahmete kavuştu onları rahmetle anıyorum. Sağ olanlara da sağlıklı günler diliyorum. Size de zihin açıklığı diliyorum. Yolunuz açık olsun. Hep böyle coşkulu olun, hep böyle neşeli olun, sağlık içinde huzur içinde. Burada daha önce bir mezuniyet töreninde de söyledim. Şimdi bana sorsanız 'ilkokula başlarken Milli Eğitim Bakanı kimdi?' Hatırlamıyorum. Ortaokulda kimdi? Onu da bilmiyorum. Lisedeyken kimdi? Onu da bilmiyorum ama öğretmenlerimin hiçbirini unutmuyorum. Hepsinin isimleriyle, eşlerinin adlarıyla, varsa çocuklarının adlarıyla bütün öğretmenlerimi hatırlıyorum. Siz de ilkokul öğretmenlerinizi unutmadınız değil mi? Milli Eğitim Bakanlığı gelip geçici ama öğretmenler hep kalıyor, onlar unutulmuyor. O yüzden öğretmenlerinizin değerini bilin. Arkadaşlıklarınızın değerini bilin. Bütün arkadaşlarımı hatırlıyorum numaralarıyla, 499 Abdulkadir Kocadağ, 314 Nuket burada oturuyordu." 

Öğrencilerle fotoğraf çektiren Avcı, daha sonra öğrencilerle beraber "Heyo kolejliyiz, kolejli" tezahüratında bulundu.

Bakan Avcı daha sonra Milli Eğitim Bakanlığı'nın Eğitim Bilişim Ağı (EBA) programının öğrencilere ve öğrenci velilerine anlatıldığı seminere katıldı.