Baro Başkanı Öztekin ve bir avukatın yargılandığı davada karar

Baro Başkanı Öztekin ve bir avukatın yargılandığı davada karar
Baro Başkanı Öztekin ve bir avukatın yargılandığı davada karar
- Bir duruşmada hakimle tartışmalarının ardından haklarında dava açılan Eskişehir Baro Başkanı Öztekin ve avukat Aksoy beraat etti

ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir'de, 2012 yılının aralık ayında 1'inci Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülen bir davada, mahkeme başkanı Mualla Dündar Uysal ile girdiği tartışma sonrası haklarında "kamu kurumu faaliyetini cebir veya tehdit kullanarak engelleme" suçundan dava açılan Eskişehir Baro Başkanı Rıza Öztekin ve avukat Tuğba Aksoy'un beraatine karar verildi.

Eskişehir 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada, tutuksuz sanıklar Öztekin ve Aksoy, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal ve yaklaşık 30 avukat ile Mualla Dündar Uysal'ın avukatları hazır bulundu.

Öztekin, savunmasında suçlamayı kabul etmeyerek, "Atılı suçu işlemedim. Görevim gereği bu olay gerçekleşti. Olay sadece 5 dakika sürdü. Daha sonra el sıkışarak ayrıldık. Beraatimi talep ediyorum" dedi.

Aksoy da önceki savunmalarını tekrar ettiğini anlatarak, beraatini istedi.

Duruşmada, olay günü 1'inci Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görevli kişiler tanık olarak dinlendi.

Öztekin'in avukatı Ümit Kocasakal ise davaya konu vakada cebir ve şiddetin olmadığını, suç unsurlarının oluşmadığını dile getirerek müvekkilinin beraatini istedi.

Mütalaasını veren savcı ise sanıkların ayrı ayrı beraatini talep etti.

Mahkeme heyeti, suçun yasal unsurlarının oluşmadığı gerekçesiyle sanıkların ayrı ayrı beraatine oy birliğiyle karar verdi.