BEBKA 2015 Yılı Proje Teklif Çağrısı Açılış Toplantısı?

BEBKA 2015 Yılı Proje Teklif Çağrısı Açılış Toplantısı?
BEBKA 2015 Yılı Proje Teklif Çağrısı Açılış Toplantısı?
ESKİŞEHİR (AA) - Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı'nın (BEBKA), 2015 Yılı Mali Destek Programları Açılış Toplantısı gerçekleştirildi.Valilikten...

ESKİŞEHİR (AA) - Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı'nın (BEBKA), 2015 Yılı Mali Destek Programları Açılış Toplantısı gerçekleştirildi.

Valilikten yapılan açıklamaya göre, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ)  Prof. Dr. Fazıl Tekin Toplantı Salonu'nda gerçekleşen programda konuşan Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, BEBKA'nın kurulduğu günden bu yana bölgede çok önemli çalışmalara imza attığını bildirdi.

Gelinen noktada bölgenin dinamiklerini çok iyi bilen ve geleceğe yönelik planların yapılmasında ve yönlendirme faaliyetlerinde BEBKA'nın üzerine düşeni en iyi şekilde yaptığını kaydeden Vali Tuna, Eskişehir'i potansiyeli yüksek bir il olarak değerlendirdi. 

Eskişehir'de açılan ofisle, geçtiğimiz yıllara göre proje başvuru sayısında büyük bir artış olduğunu belirten Tuna, şunları kaydetti:

"2015 Yılı Mali Destek Programları kapsamında, kar amacı güden ve gütmeyen kuruluşlara yönelik 'Kırsalda Ekonomik Kalkınma' ve 'Sağlık Turizminin Geliştirilmesi' alanlarında toplam 15 milyon lira  hibe verilecektir. 'Kırsalda Ekonomik Kalkınma' programı ile kırsal alanlarda tarım ve sanayi işbirliğinin güçlendirilmesi ve tarım dışı faaliyetler ile ekonomik çeşitliliğin sağlanarak gelir artışına katkı sağlanması amaçlanmaktadır. Bu kapsamda tarımsal ürünlerin işlenmesi ve depolanması yoluyla katma değer arttırıcı faaliyetler, tarımsal faaliyetlerde yenilenebilir enerji kullanımı ve kırsal turizm faaliyetlerinin geliştirilmesine yönelik projeler beklenmektedir. 'Sağlık Turizminin Geliştirilmesi' programı ile de, sağlık turizminde hizmet kalitesinin geliştirilmesi, tanıtım ve pazarlama faaliyetlerinin yaygınlaştırılması hedeflenmektedir. Bu program kapsamında sağlık turizmine yönelik faaliyet gösteren veya potansiyeli olan işletmelerin insan kaynağının ve kalitesinin geliştirilmesi, yabancı hastalara hizmet verebilmek için gerekli düzenlemelerin yapılması ve bölgedeki sağlık turizmi faaliyetlerinin tanıtımına yönelik projeler hedeflenmektedir."

BEBKA Genel Sekreteri Tamer Değirmenci de, 2010, 2011, 2012 ve 2014 yıllarındaki proje teklif çağrılarında toplam 98 milyon lira bütçe ile 947 proje başvurusundan başarılı olan 223 projeyi desteklediklerini bildirdi.

Açılış konuşmaların ardından toplantı, soru, cevap bölümü ile devam etti.