Bedensel engelli sporcuların hedefi milli takım

Bedensel engelli sporcuların hedefi milli takım
Bedensel engelli sporcuların hedefi milli takım
- Eskişehir'de, klasmanlarında Türkiye birincisi olan ve çok sayıda madalyası bulunan 9 bedensel engelli çocuk, milli takıma girme hedefini gerçekleştirebilmek için yoğun tempoda çalışıyor - ESOGÜ Bedensel Engelliler Yüzme Takımı Antrenörü Bayrak: "Çocuklar yarışma maratonuna katılmadan önce rahatsızlıklarını yenmek için uğraşıyordu, şimdi ise hepsinin kendi kategorilerinde milli takım hedefi var"

ESKİŞEHİR (AA) - ZEHRA AYDIN - Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Bedensel Engelliler Yüzme Takımı'nın başarılı bedensel engelli sporcuları, ay-yıldızlı formayla milli takımlarda mücadele etmeyi hedefliyor.

Antrenör Mehmet Bayrak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 10 yıldır bedensel engelli çocuklara yüzme dersi verdiğini söyledi.

Kulüp bünyesinde yaklaşık iki senedir engellileri profesyonel olarak yetiştirdiklerini belirten Bayrak, "Dokuz sporcumuz var. İki yılda büyük başarılar elde ettik. Her sporcumuzun, klasmanında Türkiye birinciliği var. Bazı sporcularımızın ise ortalama 10 altın  madalyası var" ifadesini kullandı..

Bayrak, yetiştirdikleri sporcuların hayalinin milli takım olduğunu vurguladı.

Rehabilitasyon amacıyla havuza gelen bedensel engellilere yaklaşık 5 yıldır hizmet verdiklerini aktaran Bayrak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İlk önce rehabilitasyon olarak başladığımız bu gruptaki çocuklardan 9'unu yetiştirerek, açtığımız kulübe aldık. Sporcularımızın dışında rehabilitasyon grubundan başarılı bulduğumuz kişileri de kulübümüze alıyoruz. Çocuklar yarışma maratonuna katılmadan önce rahatsızlıklarını yenmek için uğraşıyordu, şimdi ise hepsinin kendi kategorilerinde milli takım hedefi var. Şu anda milli takıma bir adayımız var. Sporcularımızın hepsi birbirinden yetenekli, hepsi kendi klasmanlarında örnek alması gereken kişileri tanıyorlar. Yüzme sayesinde her şeyi aştılar, ilerleyen zamanlarda hepsinin hayaline kavuşacağına inanıyorum."

Mehmet Bayrak, her gruptan bedensel engelli çocuğa yüzme dersi verdiklerini belirtti.

 

- Başarılı sporcuları örnek alıyorlar

 

S7 kategorisinde Türkiye şampiyonu olan 15 yaşındaki Mustafa Dağdelen de 11 madalyası bulunduğunu bildirdi.

Milli takıma seçilmek için çok çalıştıklarını dile getiren Mustafa Dağdelen, "Seçilirsem Avrupa şampiyonu olmak istiyorum. Başarılı sporcuları örnek alıyorum" dedi.

Profesyonel olarak 2,5 yıldır yüzdüğünü söyleyen 18 yaşındaki Mehmet Bakır Eğilmez ise yüzme sporuyla 10 senedir ilgilendiği bilgisini verdi.

Klasmanlarında Türkiye birincisi olan ve birçok madalyası bulunan Ömer Faruk Ulu (10) ile Beyza Demirel (12), öncelikle milli takıma girmeyi, daha sonra ise antrenör olmak istediklerini ifade etti.