Belediye başkanlarından "Türk Dünyası Vakfı" Genel Kurulu'na katılmama kararı

Belediye başkanlarından "Türk Dünyası Vakfı" Genel Kurulu'na katılmama kararı
Belediye başkanlarından "Türk Dünyası Vakfı" Genel Kurulu'na katılmama kararı
ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt ve Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet...

ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt ve Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç ile "Türk Dünyası Vakfı" genel kuruluna katılmayacaklarını bildirdi. 

Büyükerşen, beraberindeki Ataç ve Kurt ile Belediye Encümen Salonunda düzenlediği basın toplantısında, Türk Dünyası Vakfı'nın kurucusu olarak "Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti (TDKB) Ajansı"nın gösterildiğini anımsattı. 

Ajans yönetim kurulunun başkentlik uygulamasının sona ereceği tarihinden itibaren 6 ay içinde tasfiye işlerinin tamamlanması, toplanan ödenek, gelir ve bağışlardan artan meblağın, tasfiyeyi müteakip iki eşit parçaya bölünüp, kültür ve sanat etkinlikleri için kullanılmak üzere Eskişehir İl Özel İdaresi ve Eskişehir Büyükşehir Belediyesi bütçelerine gelir olarak kaydedilmesi gerektiğini savunan Büyükerşen, şöyle konuştu:

"Bu yasal mevzuat gereğince, Eskişehir 2013 TDKB Ajansı Yönetim Kurulu'nun 30 Haziran 2014 tarihinden başlayarak 6 ay içinde tasfiyesi ile ilgili işleri, bizzat kendisi yaparak, sonlandırması gerekirken, kanuna aykırı şekilde, Koordinasyon Kurulu kararıyla yarım kalan işleri yetkisi olmayan Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlıklarına bırakmıştır. Dolayısıyla henüz tasfiyeye ait herhangi bir sonuç ortaya konamamıştır. Bu arada, ajans yönetimi kanun ve Bakanlar Kurulu kararında bulunmayan bir yetkiyi de kullanarak, Eskişehir 2013 TDKB etkinliklerinde harcanması gereken ve harcanmadığı takdirde Büyükşehir Belediyesi ile İl Özel İdaresine tasfiye yoluyla bırakılması gereken ajans nakit varlığından 500 bin lira  kuruluş mal varlığı olarak Türk Dünyası Vakfı'na aktarmak suretiyle vakıf kurmuştur. Ajansın böyle bir görevi ve yetkisi yoktur. Dolayısıyla karar ve eylemi kanunsuzdur."

Büyükerşen, ajansın 500 bin lirasını bir vakfın kuruluşu için veremeyeceğini öne sürdü.

Söz konusu ajansın parasal varlığının "Türk Dünyası Vakfı"na dönüştürülmesinin dikkat çekici olduğunu Büyükerşen, şunları söyledi:

"Vakıflar yönetmeliğinin 5. maddesinde yer alan 'Kurucular arasında tüzel kişiler bulunması halinde bu tüzel kişinin vakıf kurabileceği ve vakfa mal varlığı tahsis edebileceğine dair hüküm bulunan kuruluş statüsünü ve yetkili organ kararını da vakıf senediyle tescili yapan mahkemeye verirler' hükmü karşısında ajans yönetim kurulunun vakıf kurma kanuni yetkisinin olmadığı halde vakıf kurup yine kanuni yetkisi bulunmadan 500 bin lirayı vakfa, mal varlığı olarak vermesi yasal mevzuata tamamen aykırı olduğu cihetle vakıf genel kurul üyesi olmamızı hukuka aykırı bulduğumuz için genel kurula katılmıyor ve durumu vakıf başkanlığı ile genel kurulun yanı sıra kamuoyuna duyurmayı bir görev addediyoruz."