Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, Eskişehir'de:

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, Eskişehir'de:
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, Eskişehir'de:
- "2014 yılı başında yürürlüğe koyduğumuz makro ihtiyati tedbirler olumlu sonuçlar vermeye başladı. Bunların da rakamlara yansımasını yıllık bazda görmüş olduk" - "2015 yılında da cari açığın daha da düştüğü, üretimin daha fazla arttığı, ihracatın büyümeye daha fazla destek verdiği bir yıl olacak"

ESKİŞEHİR (AA) -  Bilim , Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan 2014 yılına ilişkin geçici dış ticaret verilerine ilişkin, "2014 yılı başında yürürlüğe koyduğumuz makro ihtiyati tedbirler olumlu sonuçlar vermeye başladı. Bunların da rakamlara yansımasını yıllık bazda görmüş olduk" dedi.

Işık, Eskişehir Sanayi Odası (ESO) Mesleki Eğitim Merkezi ve Eskişehir Teknoloji Geliştirme Bölgesi'nde incelemelerde bulundu. 

Bir gazetecinin "İhracat rakamlarından bir artış, ithalat da bir azalma var. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusu üzerine Işık, şunları söyledi:

"2014 yılı başında yürürlüğe koyduğumuz makro ihtiyati tedbirler olumlu sonuçlar vermeye başladı. Bunların da rakamlara yansımasını yıllık bazda görmüş olduk. Türkiye'de önemli bir gelişme olarak gördüğümüz ihracatın, ithalatı karşılama oranı yüzde 61'den, yüzde 65'e çıktı. Bunun anlamı ihracat arttı, ithalat azaldı. 2014 yılı rakamlarında ciddi bir düzelme var. 158 milyar dolar civarında ihracatımız oldu. İthalatta bir miktar düşüş var. Bu makro ihtiyati tedbirlerin sonuçlarıdır. Bu açıdan alınan tedbirlerin ne kadar doğru ve isabetli olduğunu ilk yılın sonuçlarıyla görmüş olduk. 2015 yılında bu tedbirler bir taraftan yürürlükte kalmaya devam ederken, diğer taraftan petrol fiyatlarındaki düşüş, enflasyondaki düşüş ve diğer bazı tedbirlerle beraber iç tüketim kaynaklı hem ihracat kaynaklı daha güçlü bir büyümeyi göreceğiz. Bir taraftan büyürken, bir taraftan da ihracatımızı artırarak, hem ihracat bazlı bir büyümeyi gerçekleştireceğiz. Bu rakamlar 2015 yılında da güçlü şekilde devam edecek." 

Cari açığın her geçen ay biraz daha olumlu veriler olarak geldiğini anlatan Işık, "2015 yılında da cari açığın daha da düştüğü, üretimin daha fazla arttığı, ihracatın büyümeye daha fazla destek verdiği bir yıl olacak" diye konuştu.

Işık, Bakanlar Kurulunda yüksek teknolojinin ve ileri teknolojinin teşvik edilmesini yönelik bir sunumunun olduğunu hatırlatarak, "Bu konu müzakere edildi. Sayın Başbakan'ın talimatıyla Sayın Başbakan Yardımcımızın başkanlığında bir çalışmanın hızla tamamlanması kararı alındı. Yüksek teknoloji ve orta yüksek teknoloji ürünlerin Türkiye'de daha fazla desteklenmesine yönelik bir çalışmayı şu anda yürütüyoruz. Sonuçları Sayın Başbakanımız bizzat açıklayacak" ifadelerini kullandı.