Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, Eskişehir'de

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, Eskişehir'de
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, Eskişehir'de
- Bakan Işık: "İmalat sanayisine yönelik de yakında bir paket açıklayacağız. İmalat sanayisinin hem finansman olarak desteklenmesi hem de daha güçlü bir konuma gelmesi için bir sanayi paketi önümüzdeki süreçte açıklanacak"

ESKİŞEHİR (AA) -  Bilim , Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, "İmalat sanayisine yönelik de yakında bir paket açıklayacağız. İmalat sanayisinin hem finansman olarak desteklenmesi hem de daha güçlü bir konuma gelmesi için bir sanayi paketi önümüzdeki süreçte açıklanacak" dedi.

Işık, Eskişehir Sanayi Odasını ziyaretinde yaptığı konuşmada, Eskişehir'in bakanlıkları açısından sıradan bir kent olmadığını belirterek, kentin Türkiye  sanayisine önemli hizmetler verdiğini ve yüksek bir potansiyele sahip olduğunu söyledi.

Eskişehir'de sanayiye yönelik özellikle belli alanlarda çok güçlü bir altyapı olduğunu ifade eden Işık, şöyle konuştu:

"Ülkemizin temel ihtiyacı olan yüksek teknoloji alanında Eskişehir'in ülkemizin önemli üretim merkezlerinden birisi olmasını istiyoruz. Bununla ilgili teşvik çalışmamızı hızlandırdık. Yakında müjdeyi veririz. Bizzat Sayın Başbakanımızın açıklayacağını düşünüyorum. 'Yüksek teknoloji ürünlerinde Türkiye'nin her yerine beşinci bölge desteği verelim' diye bir arzumuz var. Burada verilecek beşinci bölge teşviki Eskişehir'i bu alanda uçurur. Buna yönelik çalışmamız sürüyor. Türkiye'nin tamamında olduğu gibi Eskişehir'de de KOBİ'lere yönelik dün Başbakanımızın güçlü bir paket açıklaması oldu. İmalat sanayisine yönelik de yakında bir paket açıklayacağız. İmalat sanayisinin hem finansman olarak desteklenmesi hem de daha güçlü bir konuma gelmesi için bir sanayi paketi önümüzdeki süreçte açıklanacak"

Işık, makine konusunda da özel bir duruşlarının bulunduğunu, her makineye otomobil gibi plaka vereceklerini belirtti.

Makinelerin teminat olarak gösterilebilmesini planladıklarını vurgulayan Işık, şöyle devam etti:

"Otomobili teminat olarak banka kabul edebiliyor ancak otomobilden çok daha değerli bir makineyi teminat kabul etmiyor. Şimdi yeni bir mimari oluşturuyoruz. Her makineye bir plaka numarası vereceğiz. Ondan sonra sanayicimiz o makinesini teminat olarak kullanabilecek. Makinecilerimizin satışıyla ilgili pek çok kolaylığı getiriyoruz. Türkiye'de özellikle yerli, yenilikçi ve yeşil üretimi artırmak için çok yoğun ciddi destekler veriyoruz. Bu desteklerden Eskişehir de yararlanıyor. Daha fazla yararlanma imkanına sahip olacak."