"Bozkır kenti" su sporlarında iddialı

"Bozkır kenti" su sporlarında iddialı
"Bozkır kenti" su sporlarında iddialı
- İç Anadolu Bölgesi kenti Eskişehir'de, Sazova Bilim, Kültür ve Sanat Parkı ile Mamuca Göleti'nde düzenlenen optimist ve kano kurslarına 200 öğrenci katılıyor - Optimist eğitmeni Tuğsuz: "Eskişehir'de su sporları seviliyor. Fazla talep var. Kentteki çocuklar farklı bir spor dalıyla tanıştı" - Kano antrenörü Akkoyun: "Bozkırda kano serüveni başladı. Beklentimizin üstünde bir sporcu grubu var. Eskişehir Spor Lisesi Kano Takımı geçen yıl Türkiye şampiyonu oldu"

ESKİŞEHİR (AA) - DENİZ AÇIK - İç Anadolu Bölgesi'nin kuzeybatısında yer alan Eskişehir'de, 5 yıl önce büyükşehir belediyesi bünyesinde başlatılan su sporları kurslarında yaklaşık bin öğrenci optimist ve kanoyla tanışıp  Türkiye Şampiyonalarında boy göstererek, dereceler elde etti.

Sazova Bilim, Kültür ve Sanat Parkı ile Mamuca Göleti'ndeki kano ve optimist eğitimlerine her yıl 200 öğrenci katılıyor.

Yelken antrenörü ve optimist eğitmeni Erdoğan Tuğsuz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 5 yıldır optimist eğitimleri verdiklerini belirterek, eğitimler sonunda Türkiye şampiyonalarına katılan öğrencilerinin olduğunu söyledi.

Sporcuların katıldıkları müsabakalardan derecelerle döndüklerini anlatan Tuğsuz, şöyle konuştu:

"Eskişehir'de su sporları seviliyor. Fazla talep var. Kentteki çocuklar farklı bir spor dalıyla tanıştı. Keyifle yapıyorlar. Büyükşehir Belediye Başkanımız Yılmaz Büyükerşen, bozkırın ortasındaki kenti su sporlarıyla tanışırdı. Çocuklar su sporları yaparken mutlu. Yıllık 150 çocuğa tamamen ücretsiz kurslar veriyoruz. Eğitim 18 saat sürüyor. Optimistin, çocukların öz güvenini, saygı duygusunu artırırken, doğayla mücadele gibi katkıları da oluyor."

 

- "Bozkırda kano serüveni başladı"

 

Kano antrenörü İlker Akkoyun ise yaklaşık 5 yıldır süren eğitimler sonucunda Eskişehirli sporcuların Türkiye Şampiyonalarında yarıştığını dile getirdi.

Sporcuların çeşitli dereceler elde ettiğini bildiren Akkoyun, "Kanoya da çok yoğun ilgi var. Yıllık 50 öğrenciye eğitim veriyoruz. Sazova Parkı'nda ve Mamuca Göleti'nde eğitimler veriyoruz. Bozkırda kano serüveni başladı. Beklentimizin üstünde bir sporcu grubu var. Eskişehir Spor Lisesi Kano Takımı geçen yıl Türkiye şampiyonu oldu" ifadelerini kullandı.

Optimist eğitimi alan 5. sınıf öğrencisi Doğa Keskin (11) de annesinin teşvikiyle başladığı kursun çok eğlenceli olduğuna değinerek, aldığı eğitimlerin ardından katılacakları şampiyonalarda başarılı olmak istediklerini belirtti.

İzmir'den Eskişehir'e yakınlarının yanına tatile gelen kano ve optimist kursiyeri Baki Kerikilov (12), reklam panolarında gördüğü eğitimlere katılma kararı aldığını kaydetti.