CHP Eskişehir Milletvekili Yüksel:

CHP Eskişehir Milletvekili Yüksel:
CHP Eskişehir Milletvekili Yüksel:
- "Çoğulcu, özgürlükçü, güçler ayrılığını ön planda tutan, parlamenter rejimi destekleyen bir anayasaya ihtiyacımız var. Bunu parti olarak bizler istiyoruz"

ESKİŞEHİR (AA) - CHP Eskişehir Milletvekili Cemal Okan Yüksel, "Çoğulcu, özgürlükçü, güçler ayrılığını ön planda tutan, parlamenter rejimi destekleyen bir anayasaya ihtiyacımız var. Bunu parti olarak bizler istiyoruz" dedi.

Yüksel, bir otelde düzenlediği basın toplantısında, Şırnak ve Diyarbakır'daki terör saldırılarında şehit 3 polise Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diledi

Halkın 7 Haziran'da sandıkta verdiği mesajın "tek parti ile değil, koalisyonla yönetim istiyoruz" olduğunu savunan Yüksel, şöyle konuştu:

"Koalisyon isteyen halka 7 Haziran gecesi erken seçim mesajı veren mevcut iktidarın ortak bir hükümet kurma ihtimalinin olmadığını biliyorduk. Cumhurbaşkanının 'koalisyon intihar olur' sözleriyle yönlendirdiği AK Parti hükümetiyle ortak bir hükümet kurmamız da engellenmiş oldu. CHP, 130 milletvekilini 2'şerli 3'erli şekilde tüm Türkiye 'de halkımızı bilgilendirmek amaçlı görevlendirildi. Bende bu kapsamda Sivas ve Bayburt'ta çalışmalar yaptım. Ben ve tüm milletvekili arkadaşlarımla birlikte bu kısa zaman zarfı içerisinde Türkiye'de ayak basılmadık yer bırakmadık. Her vatandaşımızın derdine ortak olduk."

Yüksel, anayasanın ivedi bir şekilde değiştirilmesini dile getirerek, "Çoğulcu, özgürlükçü, güçler ayrılığını ön planda tutan, parlamenter rejimi destekleyen bir anayasaya ihtiyacımız var. Bunu parti olarak bizler istiyoruz. Birinci sınıf bir demokrasi ancak bu şekilde oluşur. Darbe anayasası, hak ve özgürlükleri evrensel standartlara taşıyacak yeni bir anayasayla değiştirilmelidir" ifadelerini kullandı.

Yüksel, Türkiye'de toplumsal barışın temel mesele olduğunu savunarak, "Her parti toplumsal barış meselesiyle ilgili çözüm üretmek istediğini söylüyor fakat somut, gerçekçi teklif getiren tek parti Cumhuriyet Halk Partisi 'dir. Bu sorunun çözülmesi ancak TBMM çatısında olabilir" diye konuştu.

Konuşmanın ardındanYüksel, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.