CHP Genel Başkan Yardımcısı Böke:

CHP Genel Başkan Yardımcısı Böke:
CHP Genel Başkan Yardımcısı Böke:
- "Bizim bu parlamento içerisinde temsiliyet gösteren bütün partilerin eşit temsil edildiği komisyonun kurulması önerimiz var" - "Bu komisyonun, parlamento dışında sivil toplum kuruluşlarını dahil edecek bir ortak akıl heyetinin kurulması ihtiyacı var. O ortak akıl heyetiyle beraber Türkiye'de terörü sonlandıracak, terör örgütünün silahlarını gömmesini sağlayacak mekanizmaları kurma yükümlülüğü bu meşru aktörlerden geçiyor"

ESKİŞEHİR (AA) - CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, "Bizim bu parlamento içerisinde temsiliyet gösteren bütün partilerin eşit temsil edildiği komisyonun kurulması önerimiz var. Bu komisyonun, parlamento dışında sivil toplum kuruluşlarını dahil edecek bir ortak akıl heyetinin kurulması ihtiyacı var. O ortak akıl heyetiyle beraber Türkiye 'de terörü sonlandıracak, terör örgütünün silahlarını gömmesini sağlayacak mekanizmaları kurma yükümlülüğü bu meşru aktörlerden geçiyor" dedi.

Böke, bir programa katılmak için geldiği Eskişehir'de gazetecilere yaptığı açıklamada, parti olarak Kürt sorununun çözümü konusunda 2012 yılından itibaren çok net bir harita ortaya koyduklarını belirterek, bu haritada da herhangi bir değişikliğin olmadığını kaydetti.

Söz konusu sorunun bir demokrasi sorunu olduğunu ifade eden Böke, şöyle konuştu:

"Demokrasi sorunu olması sebebiyle de sorunun demokratik yollara çözülmesi gerekmektedir. O zaman meşru aktörlerin, demokrasinin en temel platformu olan parlamentoda bu işi çözmesi gerekiyor. Cumhuriyet Halk Partisi'nin bu görüşünde hiçbir değişiklik yok. Ben de bu görüşü ifade ettim. Hep bir masadan bahsediliyor. Gerçek masanın parlamento olduğunu anımsatan bir yaklaşıma ihtiyacımız var. 550 milletvekili parlamentoda en büyük ve tek masa orada.

Bizim bu parlamento içerisinde temsiliyet gösteren bütün partilerin eşit temsil edildiği komisyonun kurulması önerimiz var. Bu komisyonun parlamento dışında sivil toplum kuruluşlarını dahil edecek bir ortak akıl heyetinin kurulması ihtiyacı var. O ortak akıl heyetiyle beraber Türkiye'de terörü sonlandıracak, terör örgütünün silahlarını gömmesini sağlayacak mekanizmaları kurma yükümlülüğü bu meşru aktörlerden geçiyor. Bu meşru aktörlerin terör örgütüne o silahları nasıl gömme noktasına getireceği konusunda da önemli uluslararası deneyimler var. Parti olarak o deneyimleri çalıştık. Mesele tamamen parlamentoda ve meşru ortamda aktörlerle çözülebilecek bir meseledir. Bu görüşümüz dışında herhangi bir farklı bir görüş ifade etmedik."