Cumhuriyet Bayramı kutlanıyor

Cumhuriyet Bayramı kutlanıyor
Cumhuriyet Bayramı kutlanıyor
- Eskişehir'de kutlama töreni yapıldı

ESKİŞEHİR (AA) - Cumhuriyet Bayramı, Eskişehir'de törenlerle kutlandı.

Kutlamalar, Vali Güngör Azim Tuna'nın makamında tebrikleri kabul etmesiyle başladı. Daha sonra Vişnelik Mahallesi Atatürk Bulvarı'ndaki törene geçildi.

Buradaki törende ilk olarak Tuna, Garnizon Komutanı Hava Korgeneral Mehmet Şanver ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, araca binip halkın bayramını kutladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın mesajı okundu.

Tuna, törende yaptığı konuşmada, Cumhuriyet'in "tam bağımsızlığı gerçekleştirme mücadelesi" olduğunu söyledi.

Cumhuriyet'in aynı zamanda erdemli ve namuslu insanlar yetiştirme rejimi olduğunu ve eşitlik anlamına geldiğini belirten Tuna, şunları kaydetti:

"92 yıllık azimli ve kararlı mücadelenin neticesinde bugün Türkiye Cumhuriyeti, milli iradeyi yüceltmiş, çok partili hayatı içselleştirmiş, istisnasız herkesin cumhuriyeti olma yolunda tarihi adımlar atmış, ekonomisiyle, demokratik standartlarıyla barışa, insan hak ve özgürlüklerine atfettiği değerlerle, bölgesinin ve dünyanın saygın bir devleti konumuna yükselmiştir. Devletin gücünü hukuk ile sınırlayan ve tüm vatandaşlara yönetimde eşit söz ve temsil hakkı tanıyan cumhuriyet rejimi, devlet-millet bütünleşmesinin hakiki kaynağıdır."

Tören, şiirlerin okunması, halk oyunu gösterisi ve resmigeçitle sona erdi.