"Direniş, Diriliş, Kurtuluş Metristepe'den Kocatepe'ye Yürüyüş" etkinliği

"Direniş, Diriliş, Kurtuluş Metristepe'den Kocatepe'ye Yürüyüş" etkinliği
"Direniş, Diriliş, Kurtuluş Metristepe'den Kocatepe'ye Yürüyüş" etkinliği
- Ankara'daki ilk meclis önünden başlatılıp Polatlı ve Afyonkarahisar'da sürdürülen etkinlik, Eskişehir'de sona erdi

ESKİŞEHİR (AA) - Odunpazarı Belediyesinin 26 Ağustos'ta Ankara 'daki ilk meclis önünden başlattığı "Direniş, Diriliş, Kurtuluş Metristepe'den Kocatepe'ye Yürüyüş" etkinliği, Eskişehir'de sona erdi.

Kurtuluş Savaşı'nı yeniden gündeme taşıyarak, savaşın geçtiği toprakların hatırlanmasını amaçlayan etkinliğin son programı "Büyük Halk Yürüyüşü", Büyükdere Mahallesi Gençlik Bulvarı'ndan başlatıldı.

Yürüyüşe,  CHP Eskişehir milletvekilleri Utku Çakırözer, Cemal Okan Yüksel, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt ve çok sayıda vatandaş katıldı. 

Onuncu Yıl Marşı eşliğinde Atatürk Bulvarı, İstasyon Caddesi, İsmet İnönü, İki Eylül ve Hamamyolu caddelerinde devam eden yürüyüş, Odunpazarı Meydanı'nda son buldu.

Yaklaşık 10 kilometrelik yürüyüşün ardından konuşan Belediye Başkanı Kurt, etkinliğe katılanlara teşekkür etti.

Kurt, 2 Eylül'ün Eskişehir'in düşman işgalinden kurtuluş günü olduğunu anımsatarak, şöyle konuştu:

"İnşallah bir daha işgal altında kalmayız. Türkiye ve Eskişehir'i kurtaranlara minnetlerimizi sunuyoruz. 26 Ağustos'tan itibaren Zafer Haftası kutlamalarına başladık. Bu yıl Odunpazarı Belediyesi olarak farklı bir iş yapalım istedik. Kurtuluş Savaşı'nın geçtiği bütün cepheleri gezdik. Bugün, 2 Eylül'de, 93 yıl önce Eskişehir'i kurtaranların ayak bastığı yerdeyiz. Ne mutlu bize, ne mutlu bu ülkede bağımsız ve özgür yaşamamızı sağlayanlara."