Dünya Hepatit Günü

Dünya Hepatit Günü
Dünya Hepatit Günü
ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Sağlık, Uygulama ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi...

ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Sağlık, Uygulama ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Elif Doyuk Kartal, "Hepatit B ve C hastalığına sebep olan virüsler sessizdir. Pek çok insan farkında olmadan bu virüsü almış olabilir ve hiçbir belirti olmaksızın bu virüsü taşıyabilir" dedi.

Kartal, 28 Temmuz Dünya Hepatit Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamaya göre, hepatitlerin  toplumda sarılık hastalığı olarak bilinen  başlıca A,B,C,D ve E  olmak üzere farklı tipleri bilinen virüslerin neden olduğu bulaşıcı ve tehlikeli bir enfeksiyon hastalığı grubu olduğunu söyledi.

  Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, dünyada yaklaşık 400 milyon kronik Hepatit B ve C'li insan bulunduğunu ve bunların çoğunun da enfeksiyonu taşıdıklarını bilmediklerini belirten Kartal, "240 milyon insan kronik hepatit B, 130-150 milyon insan kronik hepatit C ile yaşamaktadır. Her yıl 1,4 milyon kişi, siroz ve karaciğer kanseri gibi  B ve C hepatit ilişkili hastalıklar nedeniyle ölmektedir. Ülkemizde  yetişkin her  3 kişiden biri HBV ile karşılaşmış gözükmektedir" dedi.

A ve E tiplerinin dışkı, yiyecek ve suların ağız yolu ile alınmasıyla, B,C ve D tiplerinin ise virüsü taşıyan bir  kişinin  kanı, cilt ya da mukoza yoluyla temas edilmesiyle bulaştığını anlatan Kartal, şöyle konuştu: 

"Cinsel ilişki ve anneden bebeğe, gebelik, doğum ve doğum sonrası bulaşabilir. Her bir tipi karaciğerde akut  enfeksiyon  yapabilirken , B ,C, D  tipi yaşam boyu süren kronik enfeksiyona yol açabilmektedir.  Hepatit A karaciğerde ılımlı nadiren ciddi enfeksiyona yol açan hepatit tipidir. Kronik enfeksiyona yol açmaz. Ülkemizde, genellikle okul çağı çocuklarında sık görülür. Tuvalet hijyeni kötü olan kişilerin ellerini yıkamaması ve sonrasında yiyecek-içeceklere dokunması sonucu kişiden kişiye bulaşır. Hepatit E Özellikle gebeler için risk oluşturur. Hepatit B ve C hastalığına sebep olan virüsler sessizdir. Pek çok insan farkında olmadan bu virüsü almış olabilir ve hiçbir belirti olmaksızın bu virüsü taşıyabilir. Yıllarca kendilerinde bir hastalık hissetmezler. Ancak belirti olmaksızın karaciğer hasarı sessizce oluşabilir. Tedavi edilmez ise her iki virüs de, siroz, karaciğer kanserine yol açabilmektedir."