El yapımı 150 bebekle 150 kadının öyküsü anlatıldı

El yapımı 150 bebekle 150 kadının öyküsü anlatıldı
El yapımı 150 bebekle 150 kadının öyküsü anlatıldı
ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir'de "Arzunun Bebekleri" adlı 150 bebekle 150 kadının öyküsünün anlatıldığı el yapımı bebek sanatı sergisi açıldı.Tepebaşı...

ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir'de "Arzunun Bebekleri" adlı 150 bebekle 150 kadının öyküsünün anlatıldığı el yapımı bebek sanatı sergisi açıldı.

Tepebaşı Belediyesi tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında Atila Özer Karikatürlü Ev'de açılan sergide 150 bebekle 150 kadının öyküsü anlatılıyor.

Arzu Öner, serginin açılışında yaptığı konuşmada, kadınların toplumda karşılaştığı birçok olay ve sorunu gözlemleyerek eserlerine yansıttığını söyledi.

Yaklaşık 6 ay önce bez bebek yapmaya başladığını belirten Öner, "Bebek sanatı üzerine çok araştırma yaptım. İlk başladığımda dikiş dikmeyi bilmiyordum. Daha sonra en güzel bebek yapma şeklini bulmaya çalıştım. Hala da en güzelini yakalamaya çalışıyorum" diye konuştu.

Kadınların karşılaştığı birçok olayı, sorunu gözlemlediğini ve eserlerine bu sorunları yansıtmaya çalıştığını aktaran Öner,150 bebeğin her birinin ismi olduğunu ifade etti.

Bebekleri yaparken pet şişe, kağıt, yumurta ve doğal yapıştırıcı gibi malzemeler kullandığını belirten Öner, şunları kaydetti:

"Her kadının bambaşka bir dünyası var ve her bebek bir kadının yaşamını anlatıyor. Eserlerimde günlük yaşantımda beni etkileyen herhangi bir olayı yaptığım bebeklerle anlatıyorum. Yani her bebeğin hikayesi kendiliğinden ortaya çıkıyor. Yaptığım bebeklerden bazılarının ağzı yok, bazılarının ise ağzında fermuar var. Kadınların toplumda fikirlerini açıkça söyleyememesini eleştirmek amacıyla bu şekilde yaptım."


    ETİKETLER:

    Dünya

    ,

    8 Mart