Emniyet Müdürlüğünden "olaylı protesto" açıklaması

Emniyet Müdürlüğünden "olaylı protesto" açıklaması
Emniyet Müdürlüğünden "olaylı protesto" açıklaması
ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir Emniyet Müdürlüğü, 16 Şubat'ta kent merkezinde bir konferansın protesto edilmesi sırasında yaşanan olaylarla ilgili yazılı...

ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir Emniyet Müdürlüğü, 16 Şubat'ta kent merkezinde bir konferansın protesto edilmesi sırasında yaşanan olaylarla ilgili yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, İlim Yayma Cemiyeti Eskişehir Şubesi tarafından düzenlenen, TÜRGEV, Ensar Vakfı, Sivil Dayanışma Platformu, İmam Hatip Okulları Mezunları ve Mensupları Derneği tarafından desteklenen " Türkiye 'nin Değişim Sürecinde Sivil Toplum Kuruluşlarının Yeri ve Önemi" konulu konferansın, Zübeyde Hanım Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildiği hatırlatıldı.

Konferansı protesto etmek ve engellemek isteyen, Kültür Merkezi önünde toplanarak protestolarını fiili saldırıya dönüştüren 35-40 kişilik gruba karşı emniyet güçleri tarafından "Kültür Merkezi'nde İlim Yayma Cemiyeti tarafından ilmi bir toplantı yapıldığı, bu toplantıyı başka bir sivil toplum örgütünün engelleyemeyeceği, bunun demokrasiye aykırı olduğu" şeklinde bildirim yapıldığı bildirilen açıklamada, buna karşın grubun toplantının düzenini bozmak ve salona girmek istemeleri, bunu görevli birim personeline fiili saldırı ve mukavemete dönüştürmeleri üzerine müdahale edilerek dağıtıldığı belirtildi.

Dağılan grupların, İsmet İnönü Caddesi'nde yeniden toplanıp Kültür Merkezi'ne doğru yürümesi üzerine grupların ilgili polis birimleri tarafından tekrar durdurulduğu bilgisi verilen açıklamada, görüşmeler sonucu grubun Kültür Merkezi'ne 50 metre uzaklıkta basın açıklamasını yaptıktan sonra dağıldığı aktarıldı.

Olaylarda suça karışanlar hakkında gerekli adli sürecin başlatıldığı duyurulan açıklamada, "Emniyet Müdürlüğümüz; demokrasinin olmazsa olmaz unsurları olan sivil toplum kuruluşlarına ve gerçekleştirecekleri yasal faaliyetlerine karşı tarafsızlık ilkesi esasları doğrultusunda, barışçıl amaçlarla gerçekleştirilen, şiddete ve kuralsızlığa dönüşmeyen tüm grupların da yapacakları basın açıklaması ve protestolarını demokratik ortamda gerçekleştirilmesi için gereken tedbirleri almaktadır. Tüm bireylerin bu sınırlar içinde hakların kullanılmasına saygılı olmalarını beklemekteyiz" ifadesi kullanıldı.