"En çok gördüğümüz kişilere aşık oluyoruz"

"En çok gördüğümüz kişilere aşık oluyoruz"
"En çok gördüğümüz kişilere aşık oluyoruz"
- Bilim Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Erbaş: "Çok gördüğümüz ve tanıdığımız kişilere aşık olmak daha kolaydır. Diğer taraftan kendimize huy ve davranış olarak benzeyen kişilere daha çok ve daha kolay aşık oluyoruz"

ESKİŞEHİR (AA) - Bilim  Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Oytun Erbaş, "Çok gördüğümüz ve tanıdığımız kişilere aşık olmak daha kolaydır. Diğer taraftan kendimize huy ve davranış olarak benzeyen kişilere daha çok ve daha kolay aşık oluyoruz" dedi.

Erbaş, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Necla Özdemir Konferans Salonu'nda düzenlediği "Aşkın Nörobiyolojisi Konferansı'nda, aşkın insan hayatının temel taşını olduğunu kaydetti.

Aşkın oluşmasında en önemli etmenin karşı cinse aşinalık olduğunu vurgulayan Erbaş, şöyle konuştu:

"Çok gördüğümüz ve tanıdığımız kişilere aşık olmak daha kolaydır. Diğer taraftan kendimize huy ve davranış olarak benzeyen kişilere daha çok ve daha kolay aşık oluyoruz. Kadınlar erkeklerde zeka, hırs ve maddi güç gibi özellikler ararken, erkekler kadınlarda gençlik ve güzellik arıyor. Sırlarımızı verdiğimiz insanlara daha çok güveniyoruz ve daha kolay seviyoruz. Güven duygusunun oluşmasında 'oksitosin' denilen hormon görev yapıyor. Aşk sırasında bu hormon beyinde çok yüksek seviyede bulunuyor. Oksitosin belleği bozarak hatalı davranışların unutulmasını sağlıyor. Bir anlamda aşk, her şeyi affediyor. Toplumda çok gördüğümüz fiziksel karakterlere sahip insanlara aşık olmamız daha kolay. Aşık olduğumuz zaman artan dopamin ve endorfin gibi hormonlar bizim çok mutlu olmamızı ve hayattan daha fazla zevk almamızı sağlıyor."

Erbaş, aşkın başlangıçta çok yoğun bir duygu patlaması şeklinde yaşanırken sonrasında sevgi bileşeninin daha fazla olduğu bir şekle dönüştüğüne değinerek, yoğun duygu patlaması olan aşkın başlangıcında bir iki yıl sürerken devamında hayat boyu süren, daha sakin bir duygu haline dönüştüğünü sözlerine ekledi.

 


  ETİKETLER:

  hayat

  ,

  aşk

  ,

  Konferans

  ,

  Bilim

  ,

  zaman

  ,

  Karşı