Erkekler "ekonomik", kadınlar "ailevi" nedenlerle evden kaçıyor

Erkekler "ekonomik", kadınlar "ailevi" nedenlerle evden kaçıyor
Erkekler "ekonomik", kadınlar "ailevi" nedenlerle evden kaçıyor
- Eskişehir'de 2014 yılında kaybolan 382 kişiden 259'u, polis ekiplerince bulunarak ailelerine ya da ilgili kurumlara teslim edildi - Ekiplerin araştırmasında, bulunan kişilerin çoğunun, erkeklerin ekonomik, kadınların ise ailevi nedenler ya da evlenme vaadiyle kaçtığı sonucuna ulaşıldı - Polis yetkilileri, kayıp ailelerinin doğru ve detaylı bilgi vermesinin, kayıpların bulunmasında işlerini kolaylaştıracağını bildirdi

ESKİŞEHİR (AA) - EMRAH YAŞAR - Eskişehir Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi Kayıp Şahıslar Büro Amirliği ekipleri, geçen yıl kayıp olarak aranan 382 kişiden bulunan 259'uyla ilgili araştırmasında, genellikle erkeklerin ekonomik, kadınların ise ailevi nedenlerle evlerinden uzaklaştığını belirledi.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Eskişehir'de geçen sene 134'ü erkek, 248'i kadın olmak üzere 382 kişi hakkında kayıp ihbarı yapıldı.

Polisin çalışmaları sonucu bulunan 259 kişinin ifadelerinde, genel itibarla erkeklerin ekonomik, kadınların ise ailevi sorunlar ve evlenme vaadiyle kaçtığı saptandı.

Kayıp Şahıslar Büro Amirliği, araştırmalara rağmen bulunamayan bazı kişiler için branşında uzmanlaşmış görevlilerden "özel ekip" oluşturdu. Bu ekipler, şimdiye kadar 20 ilde çalışma yaptı.

Ayrıca il genelinde kayıp müracaatlarında daha hızlı sonuç almak için konusunda uzman personel ve araç gereç temini yapılarak çalışmalar sürdürülüyor.

- Kayıp aileleri gerçekleri söylemeli

Emniyet yetkilileri, kayıpların bulunması için en büyük bilgi kaynağının aileler olduğunu belirtti.

İhbar ve bilgilerin gizli tutulduğu ancak polise verilen bilgilerin kısıtlı olmasının ekiplerin işini zorlaştırdığını vurgulayan yetkililer, en küçük bilginin bile çok önemli olduğunu anlattı.

Vatandaşların, mahallerindeki şüphelendikleri kişileri 155 Polis İmdat Hattına bildirmesinin, kayıpların bulunmasında önemli bir etken olduğuna değinen yetkililer, bu konuda daha duyarlı olunmasını istedi.