Eşine bakamayınca çareyi huzurevinde arıyor

Eşine bakamayınca çareyi huzurevinde arıyor
Eşine bakamayınca çareyi huzurevinde arıyor
- Eskişehir'de, 6 çocuğundan hiçbirinin kendileriyle ilgilenmediğini iddia eden yaşlı çift, müstakil bir evde zor koşullarda yaşamlarını sürdürmeye çalışıyor - Nazif Yetim: "Eşimin huzurevine yerleştirilmesini istiyorum, kahrımdan adeta yıkılıyorum"

ESKİŞEHİR (AA) - ZEHRA AYDIN - Eskişehir'de 6 çocuğunun kendisine bakmadığını ve evden attığını ileri süren 92 yaşındaki Nazif Yetim, sağlık sorunları nedeniyle bakamadığı eşi Havva Yetim'in huzurevinde barınmasını istiyor.

Sazova Mahallesi'nde müstakil bir evde eşi Havva Yetim ile yaşayan Nazif Yetim, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ev ve arsalarını satarak bir apartman inşa ettirmek istediğini söyledi.

 

Bu apartmanı, çocuklarının da barınması için yaptırma düşüncesinde olduğunu Yetim, şöyle devam etti:

"Bunları bir araya toplayayım dedim. Bunlar düşünmüşler, 'Babamız bize mal bırakmayacak, bir oyun yapalım' demişler. Toplanmışlar, haberimiz yok. Subay oğlumu çağırmışlar. 'Evleri babam satarsa bize para vermez' demişler. Çocuklarım, evleri sattıktan sonra eşimi ve beni 1992 yılında sokağa attı. Yaklaşık 23 yıldır sağlık sorunları yaşayan eşime en iyi şekilde bakmaya çalışıyorum. İki yıl önce artık bakamadığım için eşim huzurevine gitmek istedi. Onun yakınları istemediği için bunu gerçekleştiremedik. Eşimin akrabaları 20 gün kendisine baktı, daha sonra tekrar sokağa bıraktılar."

Yetim, artık gücünün yetmediğini, eşinin huzurevinde bakılması gerektiğini vurguladı.

Evde sıkıntılar yaşadıklarını dile getiren Yetim, "Yemek yapıp getirmeye çalışıyorum. Etrafa tahtalar koydum çünkü düşüyor. Giderken elektrikleri açık bırakmıyorum. Hepsini muhafaza ediyorum yangın çıkmasın diye. Yatırın bakamayacağım, bakamıyorum. Benim hastalığım yok, beni hasta yapan o. Sandalyenin üzerinde uyuyorum, bir de o kalkıyor düşüyor. Tuvalete gitmeye çalışıyor, bazen yıkılıyor gidemiyor, bazen emekleyerek gidiyor. Eşimin huzurevine yerleştirilmesini istiyorum, kahrımdan adeta yıkılıyorum" diye konuştu. 

- MUSAB'dan yardım eli

Eskişehir  Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliğine bağlı Muhtaçlara Sağlık Hizmeti Biriminin (MUSAB) İl Koordinatörü Abdil Ateş ise mahalle muhtarının kendilerini arayıp haber vermesi üzerine Yetim ailesine yardıma geldiklerini belirtti.

Durum tespiti için aileyi ziyaret ettiklerini anlatan Ateş, "Ailemizin durumunu gördük ve çok üzüldük. Amca, hanımını huzurevine yerleştirmek istiyor ama bunun için rapor gerekiyor. Biz de Havva Yetim'i hastaneye götürdük. Rapor için işlemleri devam ediyor. Kurum olarak ailenin yanındayız. İlgili kurumlarla istişare ederek ihtiyaçlarını karşılamaya çalışacağız" ifadesini kullandı.

Ateş, ailenin acil olarak başka bir yere taşınması gerektiğini sözlerine ekledi.


  ETİKETLER:

  haber

  ,

  Kamu

  ,

  Yemek

  ,

  Oyun

  ,

  Para

  ,

  kurum

  ,

  rapor