"Eskişehir E-ticaret ve Dijital Pazarlama Konferansı"

"Eskişehir E-ticaret ve Dijital Pazarlama Konferansı"
"Eskişehir E-ticaret ve Dijital Pazarlama Konferansı"
- ETİCAD Yönetim Kurulu Başkanı Erdem: "Büyüme hızına bakıldığında dünya ortalamalarının ilerisinde bir hacim ile genişleyen Türk e-ticaret dünyası 2008-2012 yılları arasında yıllık yüzde 35,5 büyüme gerçekleştirdi. 2012-2017 yılları arasında ise yılık ortalama yüzde 20 oranında bir büyüme potansiyeli öngörülmektedir"

 ESKİŞEHİR (AA) - E-Ticaret Siteleri ve İşletmecileri Derneği (ETİCAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ercüment Erdem, "Büyüme hızına bakıldığında dünya ortalamalarının ilerisinde bir hacim ile genişleyen Türk E-ticaret dünyası 2008-2012 yılları arasında yıllık yüzde 35,5 büyüme gerçekleştirdi. 2012-2017 yılları arasında ise yılık ortalama yüzde 20 oranında bir büyüme potansiyeli öngörülmektedir" dedi.

Erdem, bir otelde düzenlenen "Eskişehir E-ticaret ve Dijital Pazarlama Konferansı"nda, derneğin kuruluş amacı hakkında bilgi verdi.

Derneğin bugüne kadar düzenlediği toplantılarla 5 bin firma, 20 bin kişiye ulaştığını belirten Erdem, sektörün ve üyelerinin sesi olmayı, sorunlarda çözüm odaklı çalışmayı hedeflediklerini söyledi.

Erdem, günümüz ticaretinin fırsatlarla dolu olduğunu anlatarak, şunları kaydetti: 

"Hemen her boyutta firmanın hatta bireylerin ürünlerini, projelerini veya hizmetlerini e-ticaret sistemlerini kullanarak tüm dünyaya açabildikleri bir dönemdeyiz. Büyüme hızına bakıldığında dünya ortalamalarının ilerisinde bir hacim ile genişleyen Türk e-ticaret dünyası 2008-2012 yılları arasında yıllık yüzde 35,5 büyüme gerçekleştirdi. 2012-2017 yılları arasında ise yılık ortalama yüzde 20 oranında bir büyüme potansiyeli öngörülmektedir. Artık, insanımızın internet ortamına yatkınlığı sayesinde, ülkemizin gelecek mobil devrimine de hazır olduğunu söyleyebiliriz. Ülkemizin bu endekse göre gelişmekte olan piyasalar arasında e-ticaret potansiyeli en yüksek olan 9. ülke olarak göstermektedir."

E-ticaretin Türkiye açısından çok önemli olduğunu vurgulayan Erdem, tüm istihdamın yüzde 78'ini oluşturan KOBİ'lerin yurt içi ve yurt dışına yönelik e-ticaret yapmaları sayesinde Türk ekonomisinin gelişmesini, uluslararası arenada daha rekabetçi bir konuma taşınmasını ve istihdamın artmasını sağlayacağını bildirdi.

Erdem, yeni markalar çıkarabilmek, 2023 yılında 500 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşabilmek için e-ticaretin önem arz ettiğini vurguladı.

Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Metin Güler ise Türkiye'de 50 milyon lira civarında e-ticaret hacminin olduğu belirterek, Türkiye'nin e-ticarette henüz yolun başında olduğunu ifade etti.