Eskişehir Emniyet Müdürlüğü:

Eskişehir Emniyet Müdürlüğü:
Eskişehir Emniyet Müdürlüğü:
- "İlimizin uyuşturucu sıralamasında 10. sırada olduğuna dair bir kayıt ve istatistiki veri bulunmamaktadır"

ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir Emniyet Müdürlüğü , kentin uyuşturucu sıralamasında 10. sırada bulunduğuna dair kayıt ve istatistiki verinin bulunmadığını bildirdi.

İl Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, kentteki bazı gazetelerde Eskişehir'in bonzai kullanımında ülke genelinde 10. sırada olduğuna yönelik haberlerin yer aldığı belirtildi.

Narkotim projesinin faaliyete geçmesiyle uyuşturucu veya uyarıcı madde ticareti ve kullanımıyla ilgili etkin mücadele başlatıldığı ve bu durumun mücadelede istatistiki verilere artış olarak yansıdığı ifade edilen açıklamada şunlar kaydedildi:

"Kullanmak için uyuşturucu ve uyarıcı madde satın alırken yakalanan ve haklarında adli işlem yapılan içicilerin alınan ifadelerinde ve KOM Şube Müdürlüğü Narkotik Suçlar Büro Amirliği görevlilerince yapılan çalışmalarda internet üzerinden uyuşturucu ve yarıcı madde satışın yapıldığına dair bilgilere rastlanmamıştır. Gazete haberlerinde her ne kadar uyuşturucu madde kullanıcıları ve kullanılan uyuşturucu maddelerin artışlarına yönelik bilgiler yer alsa da etkin mücadelede ve yakalamalarda ele geçen malzemelerin artışı, yakalanan şüpheli sayısı ve tutuklu sayısına yer verilmediği görülmektedir. İlimizde uyuşturucu madde ticareti yapan şahıslara yönelik yakalamalar devam ederken diğer yandan da uyuşturucu madde içen şahıslara yönelik yakalamalara da devam edilmektedir. Böylece ilimizde içici konumda bulunan şahıslar tespit edilerek adli süreç içerisinde denetimli serbestlik uygulamasına tabi tutulup tedavileri yaptırılarak uyuşturucu madde kullanmaktan uzak tutulmaya ve uyuşturucu madde ticaretinin yapılmasının önüne geçilmeye çalışılmaktadır."

Kentte uyuşturucuyla mücadelenin hız kesmeden devam edileceğinin belirtiliği açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"İlimizin uyuşturucu sıralamasında 10. sırada olduğuna dair bir kayıt ve istatistiki veri bulunmamaktadır. Ayrıca kamuoyunun bilgisine sunulması bakımından, ilde yapılan etkin mücadele yakalama sayılarını artırdığından, bu durum istatistiki verileri yüksek gösterebilmektedir. Doğru tespit yapılabilmesi için tek veriye dayanmayan, bilimsel araştırmaların sonucuna göre tehlikenin oranını kıyaslamanın, doğru olacağı değerlendirilmiştir. İlimizde 2014 yılı ilk 6 ayında 51 olay meydana gelmiş, 102 şüpheli şahıs yakalanmış bu şahıslardan 26'sı tutuklanmıştır. Yapılan uygulamalarda, 249 adet ecstasy hap, 1 kilo 197 gram bonzai maddesi ele geçirilmiştir. 2015 yılı ilk 6 ayında ise 166 olay meydana gelmiş, 273 şüpheli şahıs yakalanmış bu şahıslardan 44'ü tutuklanmıştır. Yapılan uygulamalarda 16 bin 821 adet ecstasy hap, 6 kilo 11 gram bonzai ve 14.95 gram eroin maddesi ele geçirilmiştir."