Eskişehir merkezli "Paralel Devlet Yapılanması" operasyonu

Eskişehir merkezli "Paralel Devlet Yapılanması" operasyonu
Eskişehir merkezli "Paralel Devlet Yapılanması" operasyonu
- Operasyon kapsamında tutuklanan "Eskişehir il imamı" olduğu iddia edilen Mehmet Meleş'in, verdiği talimatlarla örgüt üyelerini himmet toplama, toplantı yeri bulma, toplantı düzenleme konularında yönlendirdiği, deşifre olmamak için gizlendiği ve takipten kurtulma metotları uyguladığı öne sürüldü - Zanlı Meleş'in Diyarbakır'da düzenlenen operasyonda yakalanmamak için ani adres değişikliği yaptığı belirlendi

ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir merkezli 6 ilde, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik operasyon kapsamında tutuklanan ve "Eskişehir il imamı" olduğu iddia edilen Mehmet Meleş'in, verdiği talimatlarla örgüt üyelerini himmet toplama, toplantı yeri bulma, toplantı düzenleme konularında yönlendirdiği, deşifre olmamak için gizlendiği ve takipten kurtulma metotları uyguladığı öne sürüldü.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, "silahlı terör örgütü kurmak, yönetmek, üye olmak ve yardım etmek, silahlı terör örgütünün faaliyeti kapsamında özel belgede sahtecilik, güveni kötüye kullanma, Dernekler Kanunu ve Yardım Toplama Kanunu'na muhalefet" suçlarından yürütülen soruşturma kapsamında, 10 Kasım'da FETÖ/PDY'ye yönelik operasyonda gözaltına alınan 25 şüpheliden, Mehmet Meleş, Mustafa A, Mehmet H, Okan B, Gürol D, Selim K, Kemal T, Metin K. ile Rıdvan P, İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesindeki işlemlerin ardından adliyeye getirildi.

Söz konusu şüphelilerden, "Eskişehir il imamı" olduğu iddia edilen Mehmet Meleş tutuklandı.

Diğer 8 şüpheli ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. 

Tutuklanan Mehmet Meleş'in, örgütün amacına uygun olarak örgüte finans sağlama, eleman kazandırma noktalarında bir hiyerarşik yapı oluşturduğu, verdiği talimatlarla örgüt üyelerini himmet toplama, toplantı yeri bulma, toplantı düzenleme konularında yönlendirdiği, deşifre olmamak için gizlendiği ve takipten kurtulma metotları uyguladığı ile sürüldü. 

Zanlının ayrıca Diyarbakır'da düzenlenen operasyondan yakalanmamak için ani adres değişikliği yaptığı da tespit edildi.

Operasyon kapsamında gözaltına alınan 25 şüpheliden 5'i tutuklandı. 20 şüpheli ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.