"Eskişehir Sanayisine Kalifiye Eleman Kazandırma Projesi"

"Eskişehir Sanayisine Kalifiye Eleman Kazandırma Projesi"
"Eskişehir Sanayisine Kalifiye Eleman Kazandırma Projesi"
- Eskişehir Valisi Tuna: "Kentte faaliyet gösteren güzide kuruluşlarımız var. Bu proje ile onların alt yapılarını gençlerimizin hizmetine sunuyoruz"

ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir Valiliği başkanlığında, Eskişehir Sanayi Odası (ESO), Türkiye Lokomotif Sanayi AŞ (TÜLOMSAŞ), İŞKUR İl Müdürlüğü ile Raylı Sistemler Kümelenmesi Derneği'nin katılımıyla hazırlanan, "Raylı sitemler sektöründe kalifiye insan kaynağı ihtiyacı karşılanması" projesinin tanıtımı yapıldı.

Vali Güngör Azim Tuna, TÜLOMSAŞ Genel Müdürlüğü Sosyal Tesisleri'nde düzenlenen işbirliği protokol imza töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye'ye örnek olacak bu projenin başarılı olması temennisinde bulunarak, geçmiş yıllarda ülkeye önemli katkılar sağlayan meslek liselerinin ve teknik okulların bundan sonra da yeniden eski güzel günlerine döneceğini söyledi.

Gençlere ve eğitimcilere önemli görevlerin düştüğünü ifade eden Tuna, şunları söyledi:

"Kentte faaliyet gösteren güzide kuruluşlarımız var. Bu proje ile onların alt yapılarını gençlerimizin hizmetine sunuyoruz. TÜLOMSAŞ gibi tarihi ve milli bir değerimiz var. Bundan yüz küsur yıl önce hicaz demir yolu buradan geçiyordu. O zaman da aslında ülkemizin önünü kesmeye çalışan, engellemeye çalışan güçler vardı. Aynı insanlar, hiç değişen bir şey yok o zaman da çöllerde bedevileri organize ederek bu demiryolu çalışmalarını baltalamaya çalışanlar, bugün ülkemizi ileri düzeye götürecek çalışmalara, 2023 hedefleri ve daha sonrasına balta vurmak için terör belasını kışkırtmaya ve üzerimize salmaya çalışıyor. Biz bunların üstesinden nasıl geleceğiz, tabi ki devlet vatandaşının huzurunu, güvenliğini, asayişini sağlamak için her türlü tedbiri alacak, bütün kuvvetleriyle bunun üzerine gidecek ve bunun üstesinden gelecek ve bunun neticesinde en kısa zamanda göreceğiz. Bu arada bize düşen şu biz kesinlikle bize oynanan oyunun farkında olacağız, birbirimize destek olacağız. Birlik ve beraberliğimizi şu ya da bu nedenlerle bozmayacağız. Gençlere düşen görev çalışmak."

ESO Başkanı Savaş Özaydemir ise projenin en net şekilde ifadesinin, "kazan kazan" projesi olduğunu, sadece sanayicinin kazanmasının değil önemli olanın gençlerin kazanması olduğunu vurguladı.

Konuşmaların ardından işbirliği protokolü imzalandı.