Eskişehir Ülkücü İşçiler Derneği İl Başkanı Uçkun:

Eskişehir Ülkücü İşçiler Derneği İl Başkanı Uçkun:
Eskişehir Ülkücü İşçiler Derneği İl Başkanı Uçkun:
-"Asgari ücretliye 2015 yılı ilk dönemi için belirlenen rakam 949 liradır. İkinci altı ay için bin liradır. Açıklanan bu asgari ücreti kabul etmemiz mümkün değildir"

ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir Ülkücü işçiler Derneği İl Başkanı Ayhan Uçkun, "Asgari ücretliye 2015 yılı ilk dönemi için belirlenen rakam 949 liradır. İkinci altı ay için bin liradır. Açıklanan bu asgari ücreti kabul etmemiz mümkün değildir" dedi. 

Uçkun, dernek il binası önünde düzenlediği basın toplantısında, 2015 asgari ücretin belirlendiğini söyledi. 

Yapılan görüşmelerden asgari ücretli çalışanı memnun edecek bir sonuç çıkmadığını savunan Uçkun, şöyle konuştu:
" Türkiye 'de açlık sınırı bin 400 lira, yoksulluk sınırı 4 bin liraya yaklaşmıştır. Asgari ücret ise bu rakamların çok altında kalmıştır. Türk işçisi aldığı asgari ücret ile ev geçindirmek, çocuk okutmak ve gıda ihtiyaçlarını karşılamak başarısını göstermektedir. Ancak AKP hükümeti, Türk işçisini adeta kaderi ile baş başa bırakmış, açlığa mahkum etmiştir."

Asgari ücretin açlık sınırında olmaması gerektiğini belirten Uçkun, "Asgari ücretliye 2015 yılı ilk dönemi için belirlenen rakam 949 liradır. İkinci altı ay için bin liradır. Açıklanan bu asgari ücreti kabul etmemiz mümkün değildir. Asgari ücret bir sosyal politika tedbiri görülmeli ve asgari ücret, en azından açlık sınırında olmayacak şekilde bin 600 lira olarak belirlenmelidir. Asgari ücretliden alınan vergilerin tamamı kaldırılmalıdır" diye konuştu.