Eskişehir Valisi Tuna:

Eskişehir Valisi Tuna:
Eskişehir Valisi Tuna:
- "Paralel yapı ile mücadele konusunda bundan sonra yine iş birliği koordinasyonu içerisinde titiz bir şekilde çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Önemli bir tehdittir. Bu tehdidin ortadan kaldırılması lazım, ülke güvenliğini birinci derecede tehdit ediyor"

ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, "Paralel yapı ile mücadele konusunda bundan sonra yine birliği koordinasyonu içerisinde titiz bir şekilde çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Önemli bir tehdittir. Bu tehdidin ortadan kaldırılması lazım, ülke güvenliğini birinci derecede tehdit ediyor" dedi.

Tuna, Eskişehir Öğretmenevi'nde düzenlediği basın toplantısında, bir gazetecinin Eskişehir'de paralel yapı ile mücadele konusundaki soru üzerine, devletin en üst seviyesinde görüşülen ve Milli Güvenlik Kurulu'nda alınan kararların bulunduğunu belirterek, tehdit algılanmasında birinci derece tehditle karşı karşıya olunduğunu kaydetti.

Bir yılı aşkın zaman içerisinde söz konusu sürecin yaşandığını ifade eden Tuna, şöyle konuştu:

"İnsanlar önemli bir kitleyi etkileyen belki bir iyilik hareketi şeklinde ortaya çıkan o iddialarla ortaya çıkan bir yapının nasıl başka hedeflere doğru yönlendiği, ideolojik bir takım şeyler içerisine girdiği ve devlete sızma, ele geçirme noktasında bir takım çalışmalar yaptığı, bu amaçla kişilerin yasa dışı yollarla dinlendiği, onlara kumpaslar kurulduğu noktasında oldukça dolu bir müktesebat var. Bir takım şeyler de ortaya çıkıyor. Tabi ki devletin böyle bir şeye izin vermesi mümkün değil, şu anda yeraltı yapılanması, gizli örgüt gibi bir yapı var şuan karşımızda tabi ki mücadele edilmesi gerekiyor. Herkesin sadece devletin ilgili birimlerinin değil, herkesin bu konuda bir sorumluluk sahibi olarak buna destek vermesi gerekiyor. Buna izin verilemez. Halkın iyi niyetini, bir takım duygularını istismar ederek buradan menfaat sağlamak, çıkar sağlamak ve bunları kendi niyetleri doğrultusunda kullanma gibi birçok konu var. Ancak en kötüsü de sahip olunan bir takım sırlara erişme, devletin üst kademesinden tutun da her kademesine kadar bunların nereye ve kime servis edildiği belli olmayan bir durum var karşımızda. Ülke güvenliğini doğrudan birinci derecede etkileyen bir durum var. Bununla çok büyük bir kitleyi tabi ki suçlamamak lazım ama bu ilişkiler içerisine girmiş olanları ayıklamak, tespit etmek ve bu konunun da gereğini yapmak devletin ve bütün kurumların görevi."

Tuna, bütün kurumların işbirliğiyle bu suistimallerin ortaya çıkmasının önemli olduğunu ve bu konuda çalışmaların sürdüğünü bildirdi.

- "Paralel yapıyla mücadele titizlikle sürecek" 

İşbirliği koordinasyonu içerisinde bu tarz yanlış işlere bulaşanların, elindeki yetkiyi kullanarak devleti zafiyet içerisine sokmak ve dışarıya bilgi sızdırmak, hükümeti devirmeye çalışmak gibi niyetlerle çalışanların tespit ederek gerekenin hukuk içerisinde yapılması konusundaki çalışmaların sürdüğüne değinen Tuna, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kamu görevlilerinden bu konuda yanlış işler yapanlardan bir kısmı tespit edildi, soruşturma açılanlar görevlerinden alındı. Yargılanmaları yapılanlar var, yapılacak olanlar da. Devam eden çalışmalarımız var. Bu 3-5 günlük mesele değil, uzun zamandır belki değişik noktalara sızan yerleşen bu konuda faaliyet gösteren kişiler ve kurumlar var. Hepsi detaylı bir şekilde araştırılıyor. Hepsi yeri ve zamanı geldiğinde ilgili birimler tarafından açıklamalarda yapılır. Paralel yapı ile mücadele konusunda bundan sonra yine işbirliği koordinasyonu içerisinde titiz bir şekilde çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Önemli bir tehdittir, bu tehdidin ortadan kaldırılması lazım, ülke güvenliğini birinci derecede tehdit ediyor."