Eskişehir Valisi Tuna:

Eskişehir Valisi Tuna:
Eskişehir Valisi Tuna:
- "Türk Dünyası Kültür Başkenti Vakfı Eskişehir'in malı. Bu vakıfa sahip çıkmak gerekiyor"

ESKİŞEHİR (AA) -  Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, "Türk Dünyası Kültür Başkenti Vakfı Eskişehir'in malı. Bu vakıfa sahip çıkmak gerekiyor" dedi.

Vali Tuna, Eskişehir Öğretmenevi'nde yaptığı açıklamada,  şeffaflık, sorumluluk ve hesap verilebilirlik konusunda hareket ettiklerini söyledi.

Türk Dünyası Kültür Başkenti Vakfı tarafından yapılan birçok çalışma ve proje olduğunu belirten Vali Tuna şunları kaydetti:

"Türk Dünyası Kültür Başkenti Vakfı Eskişehir'in malı. Bu vakıfa sahip çıkmak gerekiyor. Biz kamuoyunu bilgilendiriyoruz. Kanunda yazmadığı halde denetimle ilgili bir hüküm yoktur. Biz bir karar alarak İçişleri Bakanlığı mülkiye müfettişlerince ajansın denetlenmesini sağladık. Biz ajansın yaptığı çalışmalarla amacımıza yüzde 80-90 ulaştık. Amaçlarımızdan biri de Türk dünyasına Eskişehir'i tanıtmaktı. Bugün gidin Orta Asya'dan, Balkanlara Eskişehir'i bilmeyen tanımayan yok. Biz binlerce kişiyi burada ağırladık. Sanatçısıyla, akademisyeniyle, basın mensubuyla, öğrenciler, gençler ve toplumun değişik kesimlerinden gelen herkesi Eskişehir'de buluşturduk."

Tuna, sivil toplum kuruluşu mantığı içerisinde hizmetlere destek olacaklarını ifade ederek, "Bu vakıf Eskişehir'in ortak malıdır, kimsenin tekelinde değildir. Dolayısıyla hep birlikte sahip çıkmamız lazım. Bizim kimsenin rolünü çalıp onun görevini yapmak gibi bir niyetimiz yok" diye konuştu.