Eskişehir Valisi Tuna'dan TCDD Eskişehir Eğitim Merkezi'ne ziyaret

Eskişehir Valisi Tuna'dan TCDD Eskişehir Eğitim Merkezi'ne ziyaret
Eskişehir Valisi Tuna'dan TCDD Eskişehir Eğitim Merkezi'ne ziyaret
ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, TCDD Eskişehir Eğitim Merkezi Müdürlüğü'nü ziyaret ederek yapılan çalışmalar hakkında bilgi...

ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, TCDD Eskişehir Eğitim Merkezi Müdürlüğü'nü ziyaret ederek yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Tuna'ya sunum yapan Müdür Halim Soltekin, merkezin ilk eğitimini 1896 yılında verdiğini söyledi. Toplam 41 personelin merkezde görev yaptığını aktaran Soltekin, merkezde 13 dershane bulunduğunu kaydetti.

Merkezde 5 adet lokomotif simülatörünün bulunduğunu anlatan Soltekin, "Kursiyerlerimiz gerekli eğitimleri aldıktan sonra uygulamalı eğitimlere geçiyorlar. Simülatör alanında kendimizi devamlı geliştiriyoruz. Bu alanda eğitim veren dünyanın sayılı ülkeleri arasında yer alıyoruz. Türkiye 'de ise tek lokomotif eğitim merkezi biziz" dedi.

Soltekin, merkezde yazılımı TÜBİTAK Bilişim Teknolojileri Enstitüsü tarafından hazırlanan ve tamamı yerli üretim olan simülatörün kullanıldığını belirtti.

Tuna ise gelecekte Eskişehir'in, raylı sistemler konusunda merkez haline geleceğini bildirdi.

Gelecekte Eskişehir sanayisinin daha çok kalkınmasında raylı sistemlerin ve havacılık sektörünün büyük rol oynayacağını anlan Tuna,  Anadolu Üniversitesi tarafından yürütülen URAYSİM Projesi'nin tamamlamadığında bölgeye büyük bir hareket getireceğini bildirdi.

Mesleki eğitimin önemine vurgu yapan Tuna, raylı sistemler konusunda eğitim gören öğrencilerin TCDD ve TÜLOMSAŞ'da uygulamalı eğitim görebileceklerini söyledi.

Daha sonra Tuna, kursiyerlerin uygulamalı eğitim gördüğü simülatörleri inceledi. DE 33000 tipi lokomotif simülatörü makinist koltuğuna oturan Tuna, Ankara 'dan kalkan lokomotifi oldukça ustalıkla kullanarak, değişik hava şartları olmasına rağmen kazasız belasız ilk durağa getirdi. Tuna, yazılımı TÜBİTAK tarafından gerçekleştirilen yerli simülatörü inceledi.