Eskişehir'de "AB Projeleri Eğitimi"

Eskişehir'de "AB Projeleri Eğitimi"
Eskişehir'de "AB Projeleri Eğitimi"
ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi Uygulama ve Araştırma Merkezi (ETTOM) ile Gazi Üniversitesi Teknoloji...

ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi Uygulama ve Araştırma Merkezi (ETTOM) ile Gazi Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (Gazi TTO) tarafından ortaklaşa " AB Projeleri Eğitimi" düzenlendi.

ESOGÜ Prof. Dr. Fazıl Tekin Salonu'nda gerçekleşen eğitimin açılışında konuşan ETTOM Müdürü Prof. Dr. Ahmet Çabuk, ETTOM ve Gazi TTO arasında TÜBİTAK 1601 programı kapsamında yürütülen işbirliğinin geliştiğini belirterek, bu süreçte her iki TTO'nun da birbirinden öğrendiği şeyler olduğunu kaydetti. 

Gazi TTO Müdürü Prof. Dr. Hacı Mehmet Şahin ise Türkiye 'nin hedeflerine ulaşabilmesi için bugün ihracattaki yüzde 3 olan ileri teknolojik ürünler payını, yüzde 20-25'ler seviyesine çıkartılması gerektiğini söyledi.

Şahin bu noktada da üniversitelerde üretilen kaliteli bilgilerin sanayiye aktarılmasının ve dolayısıyla da TTO'ların rolünün önemli olduğunu ifade etti.           

Avrupa Birliği'nin yeni çerçeve programı olan Horizon 2020 hakkında tanıtımın yapıldığı etkinlikte, programın sunduğu avantajlar, uluslararası işbirlikleri, TÜBİTAK tarafından Horizon 2020 programı için verilen teşvik ve ödüller ile proje formunun detayları anlatıldı.