Eskişehir'de adli yıl açılış töreni

Eskişehir'de adli yıl açılış töreni
Eskişehir'de adli yıl açılış töreni
ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir'de yeni adli yılın açılışı dolayısıyla tören düzenlendi.Adalet Sarayı önündeki törende, Baro Başkanı Rıza...

ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir'de yeni adli yılın açılışı dolayısıyla tören düzenlendi.

Adalet Sarayı önündeki törende, Baro Başkanı Rıza Öztekin'in  Atatürk Anıtı'na çelenk sunmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Baro Başkanı Öztekin, törende yaptığı konuşmada, demokrasi olmadan avukatlığın anlamının olmadığını söyledi.

Mesleki açıdan birçok sorunlarının bulunduğunu dile getiren Öztekin, şunları kaydetti:

"Adli yıl açılışlarında yargının veya avukatların sorunları ortaya konulur ve çözüm talep edilir. Elbette kronikleşmiş birçok yargısal ve mesleki sorunumuz var. En büyük sorunumuz sınavdır. Eğer avukatlık sınavı getirilmezse hukukun çökeceğini düşünüyoruz. Çağlayan'daki olaydan sonra maalesef avukatlara karşı algılama yapıldı. Yeni adli yılda tüm hukukçulardan beklentimiz insan hak ve özgürlüklerini, evrensel hukuk ilkelerini savunma hakkını ve toplumsal barışı savunmalarıdır. Unutulmamalıdır ki hak ve özgürlükler kendilerini savunamaz. Onu ancak evrensel hukuk ilkelerine inanmış hukukçular savunacaktır."

Törene, CHP Eskişehir Milletvekilleri Utku Çakırözer, Cemal Okan Yüksel, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç ve çok sayıda avukat katıldı.