Eskişehir'de arıcılık ve bal üretimi için toplantı yapıldı

Eskişehir'de arıcılık ve bal üretimi için toplantı yapıldı
Eskişehir'de arıcılık ve bal üretimi için toplantı yapıldı
ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir Orman Bölge Müdürlüğü ve Eskişehir Arı Yetiştiricileri Birliği işbirliğiyle yapılan toplantıda arıcılık ve bal üretimi...

ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir Orman Bölge Müdürlüğü ve Eskişehir Arı Yetiştiricileri Birliği işbirliğiyle yapılan toplantıda arıcılık ve bal üretimi sorunları masaya yatırıldı.

Orman Bölge Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, Eskişehir Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Bünyamin, yaptığı konuşmada, arıcılar olarak bal üretiminin çoğunluğunu ormanlık alanlardan elde ettiklerini bildirdi.

Ormanları arıcılara açan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'na teşekkür eden Yiğit, Eskişehir'de 18 bin 500 arı kovanının bulunduğunu dile getirdi. 

Eskişehir Orman Bölge Müdürü Recep Ateş de kentte orman varlığının yüzde 26 olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Eskiden orman denilince sadece odun hammaddesi anlaşılırdı. Şimdi ise ormanları fonksiyonlarına ayırdık. Artık bal ormanları oluşturuyoruz. Bal verimini arttıran bitki ve ağaç türleri dikiyoruz. Sayın Bakanımız arıcıların önünü açtı. Son 5 yıldaki atılımla Türkiye , bal üretiminde dünya ikincisi oldu. Arı yetiştiricileri ve bal üreticileri üretken insanlardır. Hepinizi tebrik ediyorum."

Yaklaşık 90 kişinin katıldığı toplantının sonunda, bal üretim ormanlarının, uzun süreli çiçek açan ve bal verimini arttıran bitki ile ağaçların arttırılması kararlaştırıldı.

 


  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  Türkiye

  ,

  Çiçek

  ,

  orman