Eskişehir'de "döner sermaye" protestosu

Eskişehir'de "döner sermaye" protestosu
Eskişehir'de "döner sermaye" protestosu
ESKİŞEHİR (AA) - Anadolu Üniversitesi'nde (AÜ), Eğitim Bir-Sen Eskişehir 2 Nolu Şube tarafından döner sermaye protesto edildi.Eğitim Bir-Sen...

ESKİŞEHİR (AA) -  Anadolu Üniversitesi'nde (AÜ), Eğitim Bir-Sen Eskişehir 2 Nolu Şube tarafından döner sermaye protesto edildi.

Eğitim Bir-Sen Eskişehir 2 Nolu Şube Başkanı Abdurrahman Yıldırım, rektörlük önünde yaptığı açıklamada, AÜ personeli olarak unvanları aynı olduğu halde gerek çalışma düzeni gerek çalışma şartları farklı olan idari personelin mağdur edildiğini söyledi.

Üniversitelerin idari çalışanlarının da emek ve katkısı olan performans sisteminden sadece akademisyenlerin pay aldığını belirten Yıldırım, şöyle konuştu:

"2547 sayılı Kanunun 58. maddesi ile yapılan değişiklikle de alır hale getirilmiştir. Mensubu olduğumuz AÜ'de performans sistemiyle uzmandan, profesöre kadar tüm akademik personel bu sistemle ilişkilendirilirken yasanın ilgili maddesi gereği idari çalışanlar bu sistemden ayrı tutulmuştur. 2000 yılından bu yana AÜ'nün tüm birimleri ülke çapında merkezi açık öğretim sistemini yürütmekte olan Açıköğretim Fakültesi hizmetlerinin yerine getirilmesinde ilişkilendirilmiştir. AÜ'nün döner sermayesinin çok büyük bir bölümü Açıköğretim Fakültesi sisteminden elde edilmekte iken başta Açıköğretim Fakültesi idari personeli olmak üzere bütün idari personel, döner sermayenin temel mantığı olan emek ve kazanç dengesinin dışında bırakılmış, külfete katlanan ancak nimetten pay alamayan durumuna sokulmuştur."

Grup, yapılan açıklamanın ardından dağıldı.